Πρώτη με εκπληκτικό Ζιρού η Τσέλσι

Κλείδωσαν την πρόκριση στους “16” του Champions League Τσέλσι και Σεβίλλη, επιβλήθηκαν οι “μπλε” στην Ανδαλουσία. Συνεχίζει στην Ευρώπη η Κρασνοντάρ.

Ο Ζιρού σκοράρει και η Τσέλσι φιγουράρει πρώτη στη βαθμολογία αφήνοντας τη Σεβίλλη δεύτερη, με τους “μπλε” να επιβάλλονται με 0-4. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Κρασνοντάρ επικράτησε 1-0 της Ρεν με το χρυσό γκολ του Μάρκους Μπεργκ και προκρίθηκε στους 32′ του Europa League, αφήνοντας 4η στον όμιλο τη γαλλική ομάδα.

Σεβίλλη – Τσέλσι 0-4

Αν και η Σεβίλλη και η Τσέλσι έχουν ήδη εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους “16” του Champions League, οι  Λονδρέζοι έδειξαν ένα άλλο πρόσωπο και διέλυσαν με 0-4 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» για την πρωτιά του ομίλου. Πολυτιμότερος παίκτης με διαφορά κρίθηκε ο Ολιβιέ Ζιρού, που πέτυχε και τα τεσσάρα γκολ!

Από την πρώτη στιγμή η Τσέλσι είχε το πάνω χέρι και με το γκολ του Ζιρού οι μπλε στο 8ο λεπτό, άνοιξαν το σκορ. Ο Γάλλος με ωραίο φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή της Σεβίλλης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βάτσλικ. Η Σεβίλλη δεν μπόρεσε να αντιδράσει μετα το γκολ, ενώ στο 38’ οι Ισπανοί διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όμως το VAR έδειξε το αντίθετο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ζιρού σκόραρε και δεύτερη φορά εις βάρος της Σεβίλλης, αυτή τη φορά στο 54’, ο Γάλλος δέχτηκε την πάσα από τον Κόβατσιτς, μπήκε στην περιοχή, όπου με ψυχραιμία διαμόρφωσε το 0-2..

Τελικά ο Γάλλος επιθετικός χτυπάει τρεις φορές και εκμεταλλεύτηκε την ασίστ στου Καντέ στο 74ο λεπτό για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να πανηγυρίσει χατ-τρικ. Ο αγώνας είχε απόλυτο πρωταγωνιστή τον εκπληκτικό Ολιβιέ Ζιρού, ο οποίος σκόραρε και στο 83′ από την άσπρη βούλα και έκανε το 4-0 κόντρα στους Ανδαλουσιανούς.

Σεβίλλη: Βάτσλικ, Νάβας, Γκόμεθ, Κάρλος, Ρέκικ, Ράκιτιτς, Γκουντέλ, Ροντρίγκεθ, Βάθκεθ, Εν-Νεσιρί, Ιντρίστ

Τσελσι: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρίντιγκερ, Έμερσον, Κόβατσιτς, Ζορζίνιο, Χάντσον-Οντόι, Χάβερτς, Πούλισιτς, Ζιρου

Κρασνοντάρ – Ρεν 1-0

Στη Ρωσία, η Κράσνονταρ επικράτησε 1-0 της Ρεν, σημειώνοντας την πρώτη νίκη της στο Champions League και εξασφάλισε την παρουσία της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και συγκεκριμένα στο Europa League.

Η Κράσνονταρ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 2’ με το σουτ του Βιλένα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί, έφταναν εύκολα στην περιοχή, αλλά έχαναν στην τελική προσπάθεια. Η καλύτερη στιγμή ήταν στο 37’ με τον Μπεργκ, που νικήθηκε από τον Σαλίν, ενώ στο 44’ ο Μπουριζό δεν τα κατάφερε απέναντι από τον Σαφόνοφ.

Στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου η Κράσνονταρ δεν είχε κάνει αισθητή την παρουσία της. Όμως, στο 71’ μετά από βαθιά μπαλιά του Μαρτίνοβιτς, ο Μπεργκ με ψύχραιμο πλασέ, έκανε το 1-0.

Κράσνονταρ: Σαφόνοφ, Ραμίρες, Πανταλεάο, Μαρτίνοβις, Σμολνίκοφ, Φιλένα, Γκαζίνσκι, Βάντερσον, Καμπελά, Κλάεσον, Μπεργκ

Ρεν: Σαλέ, Τραορέ, Ντα Σίλβα, Νιαμσί, Τρουφέρ, Ντόκου, Καμαβινγκά, Εν΄Ζοζί, Σιλικί, Μπουριζό, Ουνού