Ισόπαλες Γερμανία και Αργεντινή

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στη Γερμανία και την Αργεντινή, αφού οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2 στο Ντόρτμουντ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γκνάρμπι, που έφτασε τα 10 γκολ με την φανέλα της εθνικης Γερμανίας σε 11 παιχνίδια, αλλά και τον Χάβερτς, ενώ η Αργεντινή μείωσε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Αλάριο και ο Οκαμπος ήταν αυτός που έκανε το 2-2 λίγο πριν το τέλος.

Ο αγώνας

Η Γερμανία καθάρισε… από νωρίς το ματς. Μόλις στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γκνάμπρι, με δεξί πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Εφτά λεπτά αργότερα, ο Χάβερτς, μετά από πάσα του Γκνάμπρι, νίκησε τον Μαρκεσίν γράφοντας το 2-0.

Ο Χάλστενμπεργκ στο 31’ προσπάθησε για το 3-0, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Μαρκεσίν. Στο 45’ η Γερμανία έχασε άλλη μια ευκαιρία με τον Γκνάμπρι να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Στο 62’ ο Αλάριο πήρε την θέση του Ντιμπάλα και τέσσερα λεπτά αργότερα, έπειτα από ασίστ του Ακούνια, σκόραρε και μείωσε σε 2-1. Ο Αλάριο στο 85’ έστρωσε ωραία τη μπάλα στον Οκάμπος και αυτός με τη σειρά του σούταρε και έφερε το ματς στα ίσα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Κίτρινες: Κίμιχ, Οταμέντι, Ντε Πολ

Γερμανία: Τερ Στέγκεν, Τζαν, Κοχ, Σούλε, Κλόστερμαν, Χάβερτς, Κίμιχ, Χάλστενμπεργκ, Μπραντ (66’ Αμίρι), Βάλντσμιντ, Γκνάμπρι (72’ Σερντάρ)

Αργεντινή: Μαρκεσίν, Φοΐτ, Οταμέντι, Ρόχο (46’ Ακούνια), Ταγλιαφίκο, Ντε Πολ, Παρέντες, Περέιρα (76’ Σαράβια), Ντιμπάλα (62’ Αλάριο), Κορέα (46’ Οκάμπος), Μαρτίνες