Ισόπαλες Ιντερ και Γιουβέντους, “τριάρες” για Ρόμα και Μπολόνια

Στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Serie A, η Ιντερ έμεινε ισόπαλη με την Γιουβέντους στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, ενώ η Ρόμα και η Μπολόνια νίκησαν άνετα με “τριάρες”.

Στο Τζουζέπε Μεάτσα στο Derby d’Italia η Ιντερ υποδέχτηκε τη Γιουβέντους, με τις δύο όμαδες να μένουν στο 1-1. Οι “νερατζούρι” προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με φανταστικό γκολ του Ναινγκόλαν, με τους πρωταθλητές Ιταλίας να ισοφαρίζει ο Ρονάλντο στο 62ο λεπτό με συρτό σουτ. Η Μεγάλη Κυρία είναι στην πρώτη θέση με 88β., ενώ η Ιντερ έμεινε στην τρίτη με 62β.

Οι οπαδοί της Ίντερ ετοίμασαν ένα τεράστιο κορεό, βάζοντας στη μέση του την κούπα του Champions League και γράφοντας «Game over»! Να θυμίσουμε ότι η «βέκια σινιόρα» αποκλείστηκε στη φάση των «8» της διοργάνωσης, γνωρίζοντας οδυνηρή ήττα μέσα στην έδρα της από τον Άγιαξ.

Η Ρόμα εύκολα πέρασε το εμπόδιο της Κάλιαρι στο Ολυμπικο, καθώς νίκησε με 3-0, και βρέθηκε μέσα στην τετράδα της βαθμολογίας, η οποία οδηγεί στο Τσάμπιονς λιγκ. Ο Φάτζιο στο 5΄, ο Παστόρε στο 8΄ κλείδωσαν τη νίκη πριν καλά συμπληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο στον αγώνα και ο Κολάροφ στο 86΄ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 3-0. Ο Κώστας Μανωλάς αγωνίστηκε βασικός σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Μπολόνια αν και βρέθηκέ πίσω στο σκορ, ξέσπασε στο β’ ημίχρονο και νίκησε 3-1 την Έμπολι, στην οποία αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Δημήτρης Νικολάου. Η Μπολόνια απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη οκτώ βαθμούς και την 18η θέση που άφησε εκεί την Εμπολι με 29β.