Ισόπαλες Κολωνία και Φορτούνα

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Κολωνία με την Φορτούνα σε ένα ανατρεπτικό ματς, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν οι γηπεδούχοι με 0-2, μέσα σε τρία λεπτά, λίγο πριν το τέλος κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα.

Με 34 βαθμούς η Κολωνία βρίσκεται στη 10η θέση του γερμανικού πρωταθλήματος, ενώ η Φορτούνα είναι έξι θέσεις πιο κάτω με μόλις 24 βαθμούς.

Ο Καραμάν με σουτ εντός περιοχής, στο 41′ άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους.

Στο 59′ οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, με πέναλτι που κέρδισαν, αλλά ο Ουτ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα ο Τομι, μετά από ασίστ του Σκρτσίμπσκι,νίκησε τον Χορν και έγραψε το 0-2.

Λίγο πριν τη λήξη, στο 88′ ο Μοντεστε κατάφερε να μειώσει σε 1-2 και τρία λεπτά αργότερα ο Κορντομπα ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 2-2 και να “γλιτώσει” την ομάδα του.

Κίτρινες: Σομποτκα

Κολωνία: Χορν, Εχιζιμπε (60′ Μερέ), Μπόρναου, Λέιστνερ (90′ Τεροντε), Κατερμπάχ (60′ Μοντεστε), Σκιρί, Χέκτορ, Κάιντς (79′ Ρεχιεμεκαζ), Ουτ, Τζέικομπς (60′ Ντρέξλερ), Κορντομπα

Φορτούνα: Καστενμεγιερ, Γιόργκενσεν, Χοφμαν, Γκισελμαν,  Τσίμερμαν, Μποντζεκ (73′ Σομποτκα), Μοράλες, Τομι (80′ Φινκ), Σκρτσίμπσκι, Καραμάν (73′ Χενινγκς), Στογκερ (81′ Κασίμ)