Κυπελλούχος Λευκορωσίας στην παράταση η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ

Η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ ήταν η νικήτρια του κυπέλλου Λευκορωσίας κόντρα στην Δυναμό Μπρεστ με 1-0 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης.

Στο πρώτο ημίχρονο η Δυναμό Μπρεστ ήλεγχε το ματς και δημιούργησε τις διπλάσιες ευκαιρίες από την Μπάτε Μπορίσοφ αλλά δεν μπόρεσε να βρει τέρμα.

Το ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και στο β’ μέρος με την Δυναμό είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και η ΜΠΑΤΕ προσπάθησε να αντεπιθέσεις να σκοράρει ανεπιτυχώς και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η ΜΠΑΤΕ εκμεταλλευόμενη την κούραση της Δυναμό Μπρεστ επιτέθηκε εξαιρετικά και έκανε πολλές φάσεις και κατάφερε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να πετύχει το τέρμα που ήθελε και έφτασε στην κατάκτηση του κυπέλλου Λευκορωσίας με τον Βολκόφ.

Οι συνθέσεις:

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ: Τσιτσκάν, Μπάγκα(Γουίλιμσον 101′), Τραγκούν, Φιλιπένκο(Κοπίτοβιτς 42′), Ντάγκιτς, Φιλίποβιτς, Νέκαβιτς(Μίλιτς 65′), Σάβιτς, Στάσεβιτς, Βολκόφ, Γιαμπλόνσκι

Δυναμό Μπρεστ: Ιγκνάτοβιτς, Μπουκόφ, Μιλέφσκι(Κρίβετς 106′), Γκάμπι, Μπικόφ, Γκόρντετσουκ, Κισλιάκ, Νογιόκ, Πάβλοβετς, Σαβίτσκι, Βίτους(Βερετίλο 105′), Γιούπζετσουκ(Λάπτεβ 70′)