Ισόπαλες Λειψία και Μπενφίκα

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Λειψία και τη Μπενφίκα, ενώ λίγη ώρα πριν η Ζενίτ νίκησε τη Λυών, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Λειψία-Μπενφίκα

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Λειψία και η Μπενφίκα, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2.

Η Λειψία γλίτωσε στο τέλος την ήττα και με 10 βαθμούς παραμένει στην κορυφή του ομίλου της. Αντίθετα η Μπενφίκα βρίσκεται στην τελευταία θέση με μόλις 4 βαθμούς.

Μόλις στο 20ο λεπτό ο Πίτσι άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους. Ο Βινίσιους στο 59’ ήρθε να πετύχει το 0-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 90’ με το εύστοχο πέναλτι του Φόρσμπεργκ. Ο ίδιος, έξι λεπτά αργότερα έσωσε την ομάδα του, καθώς σημείωσε το τελικό 2-2

Ζενίτ-Λυών

Νωρίτερα, η Ζενίτ επικράτησε με 2-0 απέναντι στη Λυών στη Ρωσία.

Οι τρεις βαθμοί της Ζενίτ την ανέβασαν στη δεύτερη και έχοντας 7 βαθμούς είναι ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση. Η Λυών ακολουθεί στη συνέχεια, έχοντας και αυτή 7 βαθμούς.

Ο Τζιούμπα στο 42ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το τελικό 2-0 του αγώνα το διαμόρφωσε στο 84’ ο Οζντόεφ.