Η Μπαρτσελόνα την πρωτιά, μάχη για τη δεύτερη θέση μεταξύ Ντόρτμουντ και Ίντερ

Μπαρτσελόνα και Ίντερ νίκησαν τις Ντόρτμουντ και Σλάβια Πράγας αντίστοιχα για την 5η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Champions League.

Η Μπαρτσελόνα κλείδωσε την πρωτιά του 6ου ομίλου με 11 βαθμούς. Ισόβαθμες σε δεύτερη και τρίτη θέση Ντόρτμουντ και Ίντερ στους 7 βαθμούς. Στη τέταρτη θέση έμεινε και μαθηματικά η Σλάβια Πράγας στους 2 βαθμούς.

Μπαρτσελόνα-Ντόρτμουντ 3-1

Η Μπαρτσελόνα με εύκολο σχετικά τρόπο κλείδωσε τη πρώτη θέση του 6ου ομίλου με τη νίκη με 3-1 επί της Ντόρτμουντ. Οι φιλοξενούμενοι χρειάζονται πλέον συνδυασμό αποτελεσμάτων για να συνεχίσουν στην διοργάνωση.

Ο Σουάρεζ άνοιξε το σκορ στο 29′ μετά από πάσα στην κίνηση του Μέσι μετά από κόντρα που έγινε και άφησε την άμυνα των φιλοξενούμενων σαστισμένη (1-0).

Στο 33ο λεπτό, Μέσι και Σουάρεζ συνεργάστηκαν ξανά μετά το εύκολο λάθος του Χούμελς και ο πρώτος νίκησε τον Μπούρκι με δυνατό σουτ από την άκρη της μικρής περιοχής (2-0).

Το τρίποντο κλείδωσε στο 67′ ο Γκριεζμάν. Ο Μέσι “σέρβιρε” ακόμα ένα γκολ με ωραία κάθετη πάσα μετά από αντεπίθεση και ο Γάλλος επιθετικός σημάδεψε σωστά στο σουτ που έκανε στην κίνηση. Ανήμπορος ξανά ο Ελβετός τερματοφύλακας (3-0).

Μια στιγμή χαράς στους Γερμανούς που ταξίδεψαν έδωσε ο Σάντσο στο 77′. Από μία ατομική ενέργεια και προσποίηση πάνω στον Φίρπο, με πολύ δυνατό σουτ νίκησε τον Τερ Στέγκεν (3-1).

Κίτρινες: Μέσσι (51′), Μπουσκέτς (71′), Γκερέρο (74′)

Μπαρτσελόνα (Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Φίρπο, Λενγκλέ, Ουμτιτί, Ρομπέρτο, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (78′ Βιντάλ), Ντεμπελέ (26′ Γκριεζμάν), Σουάρεζ (90+1′ Γουάγκ), Μέσι

Ντόρτμουντ (Φαβρ): Μπούρκι, Σουλτς (46′ Σάντσο), Χούμελς, Ακάντζι, Πίτσεκ (76′ Ζαγκαντού), Βίτσελ, Βάιγκλ (85′ Γκέτσε), Γκερέρο, Μπραντ, Χακίμι, Ρόις

Σλάβια Πράγας-Ίντερ 1-3

Η Σλάβια Πράγας έβαλε δύσκολα στην Ίντερ μέχρι το 81′. Εκεί μίλησε η ποιότητα του επιθετικού διδύμου των φιλοξενούμενων όπου με δύο γκολ σε επτά λεπτά διαμόρφωσαν το 3-1.

Η Ίντερ πλέον ελπίζει ακόμα σε πρόκριση, ενώ η Σλάβια έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι στον 6ο όμιλο.

Ο Μαρτίνεζ είναι αυτός που άνοιξε το σκορ στην Πράγα μόλις στο 19′. Ο Λουκάκου έκανε κίνηση εξτρέμ, ξεπέρασε δύο αντιπάλους και η παράλληλη πάσα του βρήκε τον Αργεντίνο επιθετικό, ο οποίος με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κόλαρ (0-1).

Απίστευτη εναλλαγή συναισθημάτων στο 35ο λεπτό. Ο Λουκάκου έκανε το 2-0, αλλά ο διαιτητής εξέτασε το VAR για πιθανή παράβαση πέναλτι στην άλλη περιοχή, αυτή των Ιταλών. Εν τέλει, το γκολ ακυρώθηκε, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και αντί να βρεθούν πίσω με δύο γκολ, ισοφάρισαν. Εύστοχα εκτέλεσε στο 37′ ο Σούτσεκ (1-1).

Προβάδισμα εκ νέου στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Λουκάκου στο 81′. Αυτή τη φορά κανένας δεν μπόρεσε να το ακυρώσει, καθώς δεν υπήρχε τίποτα μεμπτό. Ο Λαζάρο με ωραία σκέψη βρήκε τον Λουκάκου μόνο του και αυτός απέναντι στον Κόλαρ, σκόραρε με δυνατό σουτ (1-2).

Ο Μαρτίνεζ κλείδωσε τη νίκη στο 88′. Ακόμα μία συνεργασία του ίδιου με τον Λουκάκου με ίδιο αποτέλεσμα. Ασίστ του Βέλγου και γκολ του Αργεντίνου (1-3).

Κίτρινες: Βεσίνο (12′), Μαρτίνεζ (24′), Κουντέλα (52′)

Σλάβια Πράγας (Τρπισόβσκι): Κόλαρ, Μπορίλ, Κουντέλα, Φρίντριχ (83′ Τάκας), Κουφάλ, Χουσμπάουερ (70′ Ζέλενι), Σούτσεκ, Σέβτσικ, Στάντσιου (58′ Τραορέ), Μασοπούστ, Ολαΐνκα

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Βράι, Γοδίν, Μπιράτζι (76′ Λαζάρο), Βαλέρο (77′ Γκαλιαρντίνι), Μπρόζοβιτς, Βεσίνο (80′ Εσποσίτο), Καντρέβα, Μαρτίνεζ, Λουκάκου