Ισόπαλες στο Ολίμπικο Ρόμα και Γιουβέντους

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Serie A ανάμεσα σε Ρόμα και Γιουβέντους, ο Ρονάλντο χάρισε τον πόντο στην “Γηραιά Κυρία”

Στο Ολίμπικο της Ρώμης η αναμέτρηση ανάμεσα στη Ρόμα και στη Γιουβέντους δεν έβγαλε νικητή, καθώς οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2. Από δύο τέρματα πέτυχαν οι Βερετούτ και Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ οι Μπιανκονέρι έπαιζαν με δέκα παίκτες για 30 λεπτά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ρόμα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο από την Γιουβέντους. Στο 15ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μικιταριάν έκανε ωραία ντρίμπλα στον Μπονούτσι, βρέθηκε τετ α τετ με τον Σέζνι, αλλά ο Πολωνός τον νίκησε.

Η Γιουβέντους προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό και να πιέσει, ωστόσο δεν κατάφερε πολλά. Αντιθέτως οι Τζιαλορόσι πήραν τον χώρο του κέντρου και έλεγχαν το ρυθμό. Στο 30′ η Ρόμα κέρδισε πέναλτι, μετά από χέρι του Ραμπιό σε σουτ του Βερετούτ. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 (31′).

Οι Μπιανκονέρι ωστόσο, βρήκαν την ισοφάριση και μάλιστα από την «άσπρη βούλα». Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν ο εκτελεστής και σκόρερ της Γιουβέντους για το 1-1 στο 44′. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 45+1′ ο Βερετούτ με το δεύτερο του προσωπικό τέρμα, νίκησε για δεύτερη φορά τον Σέζνι κάνοντας το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο και το 56ο λεπτό η Ρόμα έχασε σπουδαία ευκαιρία να διευρύνει το σκορ, όμως ο Τζέκο σημάδεψε το δεξί δοκάρι σε τετ α τετ με τον Σέζνι.

Η Γιούβε έμεινε με δέκα παίκτες στο 62′, καθώς ο Ραμπιό έκανε σκληρό τάκλιν πάνω στον Μικιταριάν, με τον να τον αποβάλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Γιουβέντους κατάφερε να φέρει για δεύτερη φορά το παιχνίδι στα ίσια στο 69ο λεπτό.

Μετά από σέντρα του Ντανίλο από τα δεξιά, ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρέθηκε στην μικρή περιοχή και με κεφαλιά νίκησε τον Μιράντε κάνοντας το 2-2, το οποίον ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ρόμα (Πάουλο Φονσέκα): Μιράντε, Μαντσίνι, Ιμπάνιεθ, Κουμπούλα, Σαντόν (68′ Πέρες), Βερετούτ, Πελεγκρίνι (71′ Ντιαβαρά), Σπινατσόλα, Πέδρο, Μικιταριάν, Τζέκο.

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο): Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κουαδράδο, Κουλουσέβσκι (85′ Φραμπότα), Ραμπιό, Μακένι (58′ Αρτούρ), Ράμσεϊ (68′ Μπεντανκούρ), Μοράτα (58′ Ντόουγκλας Κόστα), Κριστιάνο Ρονάλντο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου

Τορίνο – Αταλάντα 2-4 (11′ 43′ Μπελότι / 13′ Γκόμες, 21′ Μουριέλ, 42′ Χάτεμπουρ, 55′ Ντε Ρόον)
Κάλιαρι – Λάτσιο 0-2 (4′ Λατσάρι, 74′ Ιμόμπιλε)

Σαμπντόρια – Μπενεβέντο 2-3 (8′ Κουαλιαρέλα, 18′ Κόλεϊ / 33′ 72′ Καλντιρόλα, 88′ Λετίτσια)

Ίντερ – Φιορεντίνα 4-3 (45+2′ Λαουτάρο Μαρτίνες, 52′ αυτ. Τσεκερίνι, 87′ Λουκακού, 89′ Ντ’Αμπρόζιο / 3′ Κουαμέ, 57′ Καστροβίλι, 63′ Κιέζα)

Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου

Σπέτσια – Σασουόλο 1-4 (30′ Γκαλαμπίνοβ / 12′ Τζούριτσιτς, 64′ Μπεράρντι, 66′ Ντεφρέλ, 76′ Καπούτο)

Βερόνα – Ουντινέζε 1-0 (57′ Φαβίλι)

Νάπολι – Τζένοα 6-0 (10′, 65′ Λοζάνο, 46′ Ζιελίνσκι, 57′ Μέρτενς, 69′ Έλμας, 72′ Πολιτάνο)

Κροτόνε – Μίλαν 0-2 (45+2′ πεν. Κεσιέ / 50′ Ντίαζ)

Ρόμα – Γιουβέντους 2-2 (31′, 45+1′ Βερετούτ / 44′, 69′ Κριστιάνο Ρονάλντο)