“Τετραπέρατη” Μπαρτσελόνα απέναντι στη Βιγιαρεάλ

Ευρείες νίκες είχαν Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη, ενώ αήττητη παρέμεινε η Θέλτα που μέτρησε τη δεύτερη της ισοπαλία στη La Liga.

Στον πρώτο της αγώνα της χρονιάς η Μπαρτσελόνα πέτυχε “τεσσάρα”. Τρίποντο και για τη Σεβίλλη, ενώ ισόπαλο έληξε το Βαγιαδολίδ – Θέλτα.

Μπαρτσελόνα – Βιγιαρεάλ 4-0

Δύο γκολ του Φάτι, το ένα στο 15′ και το άλλο στο 19′, ένα πέναλτι του Μέσι και ένα αυτογκόλ του Φραντσίσκο Τόρες ήταν αυτά που έφεραν την Μπαρτσελόνα να κερδίζει με 4-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Η Βιγιαρεάλ ισοφάρισε στιγμιαία, αφού το γκολ του Μορένο ακυρώνεται ως οφσάιντ. To δεύτερο ημίχρονο συνέχισε με την Μπαρτσελόνα να κρατά απλά το τελικό αποτέλεσμα

Βαγιαδολίδ – Θέλτα Βίγκο 1-1

Το πρώτο ημίχρονο μουντό, μέχρι να σκοράρει ο Άσπας για τους φιλοξενούμενους στο 44′.

Το τελικό 1-1 κατόρθωσε να κάνει ο Γκουαρδιόλα στο 66′ για μια Θέλτα η οποία δεν έχει ηττηθεί φέτος στην LaLiga.

Κάντιθ – Σεβίλλη 1-3

Μπορεί η Σεβίλλη να έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι απέναντι στην Κάντιθ.

Το πρώτο ημίχρονο έφερε ψυχρολουσία στο στρατόπεδο των Ανδαλουσιάνων, με το γκολ του Σαλβαδόρ Σάντσεθ στο 48ο λεπτό.

Την ισοφάριση για την ομάδα του Λοπετέγκι, έφερε ο Λούκας Ντε Γιόνγκ στο 65ο λεπτό, ενώ η ανατροπή ήρθε στο “παρά πέντε” με το τέρμα του Μουνίρ στο 90. Την νίκη κλείδωσε στο 90+4 το νέο απόκτημα από την Μπαρτσελόνα, Ιβάν Ρακιτις.