Ε”Χ”ασε ευκαιρίες και το τρίποντο η Εθνική

Σωρεία ευκαιριών, χαμένο πέναλτι και τελικά ισοπαλία με 0-0 πήρε η Εθνική Ελλάδος απέναντι στο Κόσοβο.

Για την 4η αγωνιστική του Nations League, η Εθνική Ελλάδος ήρθε ισόπαλη με 0-0 στο ΟΑΚΑ, απέναντι στην αντίστοιχη του Κοσόβου.

Πολλές φάσεις για την Ελλάδα, αστοχία του Μπακασέτα από τα 11 μέτρα και εν τέλει απώλεια βαθμών ήταν το “άθροισμα” του σημερινού αγώνα.

Το πρώτο μέρος περιελάμβανε πολλές χαμένες ευκαιρίες για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς και το χαμένο πέναλτι από τον Μπακασέτα, που απέκρουσε ο Μούριτς.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι παίκτες του Φαν’τ Σχιπ άργησαν “να πάρουν μπρος”, κοστίζοντας τους τη νίκη απέναντι σε ένα Κόσοβο που της έβαλε δύσκολα μόνο για 20 λεπτά σε όλο το ματς.

Πλέον η χώρα μας βρίσκεται 2η στο 3ο γκρουπ του League C, την ώρα που οι Κοσοβάροι παραμένουν σταθερά στην τελευταία θέση αποκομίζοντας τον πρώτο τους βαθμό.

Το πρώτο ημίχρονο έφερε, επειτα από 16 λεπτά σκληρού παιχνιδιού από τους φιλοξενούμενους αλλά έλεγχό του από την ομάδα μας, τη πρώτη φάση για την Εθνική από το κεφάλι του Μάνταλου που πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα ο Σάλα τράβηξε τον Λημνιό μέσα στην περιοχή, αλλά ο Μπακασέτας δεν κατάφερε να ευστοχήσει απέναντι στον Μούριτς απο τα 11′ μέτρα, με τον γκολκίπερ των Κοσοβάρων να αποκρούει το πέναλτι.

Το πρέσινγκ συνεχίστηκε από την Ελλάδα, με τον Λημνιό να βρίσκεται ξανά στο επίκεντρο, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία την οποία σταμάτησε ξανά ο υψηλόσωμος κίπερ των αντιπάλων.

Στο 24′ ο Χατζηδιάκος επιχείρησε να κάνει μια σέντρα-σουτ, με τις κόντρες να μπερδεύουν τον Μούριτς αλλά εκείνος να δηλώνει πάλι παρόν.

Δύο λεπτά μετά η μπάλα ζόρισε λίγο τον Παυλίδη, εκείνος σούταρε στον αέρα, αλλά η προσπάθεια του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 29ο λεπτό ο ίδιος πετυχαίνει ένα εξαιρετικό γκολ με το τακουνάκι, ωστόσο είδε στο βάθος την σημαία του βοηθού να είναι σηκωμένη.

Το σερί των ευκαιριών του επιθετικού της Βίλεμ συνεχίστηκε και στο 33′ ο Λημνιός του πρόσφερε μια εξαιρετική πάσα, όμως προβολή του πέρασε ελάχιστα δίπλα απ’ το δοκάρι.

Στο 41′ οι ρόλοι αντιστράφηκαν και εν τέλει ο Μούριτς πήρε για λίγο την μπουκιά από το στόμα του επιθετικού της Κολωνίας.

Με το καλημέρα του Β’ ημιχρόνου, το Κόσοβο έκανε την πρώτη κλασική ευκαιρία, αλλά το σουτ του Καστράτι να σταματάει από τον Βλαχοδήμο.

Επτά λεπτά αργότερα δημιούργησε εκ νέου μια τεράστια ευκαιρία, με τον Πατσαράτα να σουτάρει ανυπεράσπιστος και τον Χατζηδιάκο να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Και αφού πέρασαν 20 λεπτά, το ωραίο γυριστό σουτ του Φούντα κατέληξε δίπλα από την εστία του Μούριτς, δημιουργώντας την πρώτη ευκαιρία τις Ελλάδας μετά από απανωτές επιθέσεις.

Ο χρόνος κυλούσε αλλά γκολ δεν έμπαινε, με τον απόηχο του αγώνα να αφήνει την πικρία στους Έλληνες παίκτες και φιλάθλους για τις χαμένες φάσεις του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Τζαβέλλας, Σβάρνας, Γιαννούλης, Χατζηδιάκος (Λαμπρόπουλος 85′), Ζέκα (Μπουχαλάκης 63′), Κουρμπέλης, Λημνιός (Πέλκας 73′), Μπακασέτας (Φορτούνης 73′), Μάνταλος (Φούντας 63′), Παυλίδης

Κόσοβο: Μούριτς, Χαντεργκιονάι, Αλίτι, Λοσάι, Καστράτι, Σελίνα (Χασάνι 63′), Βοϊοβόντα, Κολόλι (Ρασάνι 81′), Πακαράντα, Ντρέσεβιτς, Σάλα.