Ισοπαλία για Λαμία και Ατρόμητο

Η Λαμία φιλοξένησε στο ΔΑΚ Λαμίας τον Ατρόμητο για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Superleague 1, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 2-2.

Και οι δυο ομάδες ήθελαν την νίκη, αφού αμφότερες προέρχονταν από ισοπαλία στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Σκόρερ του αγώνα ήταν οι Σάλιακας στο 11′ και Τουράμ στο 78′ για τη Λαμία, Γούτας στο 35′ και Βέλλιος στο 79′ για τον Ατρόμητο.

Η Λαμία ήταν καλύτερη σε όλο το πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και έτσι κατάφερε να ανοίξει το σκορ πολύ νωρίς.

Στο 11ο λεπτό του αγώνα ο Σάλιακας κέρδισε τον Θεοδωράκη και έκανε το 1-0 για την ομάδα της Λαμίας.

Μεγάλη ευκαιρία είχε η Λαμία στο 15ο λεπτό να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Βασιλόγιαννη, που έβγαλε τη σέντρα από αριστερά στον Αντέτζο και εκείνος σούταρε αλλά μπλόκαρε ο Θεοδωράκης.

Πολύ «φλύαρος» ήταν ο Ατρόμητος σε όλο το πρώτο ημίχρονο αλλά τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 35ο λεπτό με κεφάλια του Γούτα.

Στην επανάληψη της αναμέτρησης η ομάδα της Λαμίας μπήκε πολύ δυναμικά και είχε δυο απανωτές ευκαιρίες στο 48ο και στο 50ο λεπτό χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ευκαιρία είχε ο Ατρόμητος να περάσει μπροστά στο σκορ στο 62ο λεπτό με τον Χαρίση να σουτάρει εκτός περιοχής αλλά μπλόκαρε καταπληκτικά ο Βελλίδης.

Με την είσοδο του Βέλλιου και του Ανδρούτσου  στο ματς ο Ατρόμητος άρχισε να γίνεται πιο ουσιαστικός και απειλητικός.

Η Λαμία στο 76ο λεπτό κέρδισε πέναλτι επειδή ο Ρόμανιτς ανατράπηκε από τον Θεοδωρίδη και αφού ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR. Και στο 78ο λεπτό εκτέλεσε επιτυχώς ο Τουράμ και έκανε το 2-1.

Μετά από δυο λεπτά ακριβώς ο Βέλλιος ισοφάρισε σε 2-2 με ένα εκπληκτικό γυριστό που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Βελλίδη.

Στο 81ο λεπτό σκόραρε ξανά ο Βέλλιος αλλά το γκολ τελικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα το ΔΑΚ Λαμίας «πήρε φωτιά». αμφότερες ομάδες δημιουργούσαν φάσεις και αντεπιθέσεις χωρίς όμως να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Ρισβάνης, Θεοδωράκης,

ΛΑΜΙΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Βύντρα, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Σάλιακας, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Βασιλόγιαννης (Τουράμ 46’), Ρόμανιτς (Τσούκαλος 91’), Καραμάνος (Σκόνδρας 86’)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Θεοδωράκης, Νάτσος, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Χαρίσης, Μάντσον, Ούμπιντες (Ανδρούτσος 69’), Ρόσα, Ενσικουλού (Βέλλιος 69’), Μανούσος