Ισοπαλία στο ντέρμπι, με νικητή τον Άγιαξ

Ισοπαλία στο ντέρμπι μεταξύ Αϊντχόφεν και Φέγενορντ, νίκη στο Τσβόλε για τον Άγιαξ.

Στο Phillips stadium ισόπαλο με 1-1 έληξε το ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής της Eredivisie ανάμεσα σε PSV Αϊντχόφεν και Φέγενορντ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Μπέργκουις με σουτ από την γωνία της περιοχής. Οι γηπεδούχοι πήραν το βαθμό της ισοπαλίας με το γκολ του πρώτοι σκόρερ της Μάλεν στο 38′ με λόμπα.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε την Αϊντχόφεν στην δεύτερη θέση με 55 βαθμούς ενώ η Φέγενορντ βρίσκεται στην 5η με 47.

Ο Άγιαξ στο Τσβόλε νίκησε την τοπική ομάδα με 0-2 και παρέμεινε στην πρώτη θέση και αποσπάστηκε οκτώ βαθμούς από την δεύτερη Αϊντχόφεν με 63 βαθμούς ενώ η Τσβόλε παρέμεινε στην 13η θέση με 26 βαθμούς. Για τον «Αίαντα» τα τέρματα πέτυχαν ο Νέρες στο 28′ και ο Ταλιαφίκο στο 38′.