Με ανατροπή η Άρσεναλ την Τότεναμ, “πεντάρα” η Λέστερ στη Σέφιλντ

Η Άρσεναλ με ανατροπή ήταν η νικήτρια στο λονδρέζικο ντέρμπι κόντρα στην Τότεναμ και η Λέστερ ήταν καταιγιστική απέναντι στη Σέφιλντ.

Για την 28η αγωνιστικής της Premier League, η Άρσεναλ αν και είχε βρεθεί πίσω στο σκορ, κατάφερε και επικράτησε με 2-1 της Τότεναμ στο ντέρμπι του Λονδίνου και βρίσκεται στη 10η θέση έχοντας μαζέψει 41 βαθμούς, ενώ τα “σπιρούνια” είναι στην 7η με 45 βαθμούς.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο προηγήθηκε στο ματς στο 33′ με τον Λαμέλα, για δεχτεί την ισοφάριση στο 44′ από τον Όντεγκααρντ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Λακαζέτ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 64ο λεπτό.

Η πρώτη φάση έγινε στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Σμίθ Ρόουε σούταρε δυνατά λίγο έξω την περιοχή αλλά η εξαιρετική προσπάθειά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γιορίς.

Δέκα λεπτά αργότερα στο 26′ ο Σμίθ Ρόου έβγαλε τετ-α-τετ τον αφύλακτο Λακαζέτ, όμως το τελείωμα του Γάλλου δεν ήταν το ιδανικό και κατέληξε άουτ.

Στο 33′, η Τότεναμ άνοιξε το σκορ, 0-1, όταν ο Λούκας Μόουρα τροφοδότησε τον Λαμέλα που έκανε κίνηση στην περιοχή και εκτέλεσε υποδειγματικά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Λένο.

Στο 37′ ο Σοάρες εξαπέλυσε ένα σουτ-κεραυνό καλό σημείο που όμως κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, δεύτερο στο ματς για την Άρσεναλ.

Λίγο πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο 44ο λεπτό, ο Τιέρνι έδωσε πάσα ακριβείας στον Όντεγκααρντ μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο οποίος σούταρε στο στόχο για το 1-1 της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο στο 64′, η Άρσεναλ κέρδισε πέναλτι σε ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα του Σάντσες και ο Λακαζέτ που ανέλαβε ευστόχησε για το 2-1 και την ανατροπή της ομάδας του.

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα που η Άρσεναλ διαχειριζόταν το προβάδισμά της, η Τότεναμ ανέβασε ρυθμό στο τέλος και απείλησε μόνο με την εκτέλεση φάουλ του Κέιν στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης που κατέληξε στο δοκάρι. Το 2-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Κίτρινες: 40′ Ρεγκιλόν, 63′ Σάντσες, 69′ Λαμέλα, 82′ Τσάκα

Κόκκινη: 76′ Λαμέλα

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Τιέρνι, Γκάμπριελ, Λουίζ, Σοάρεζ, Τσάκα, Τόμας, Όντεγκααρντ, Σάκα (46′ Πεπέ), Σμίθ Ρόουε (78′ Γουίλιαν), Λακαζέτ.

Τότεναμ (Μουρίνιο): Γιορίς, Ντόχερτι, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ρεγκιλόν, Χόιμπιεργκ, Εντομπελέ (62′ Ντέλε Άλι), Μπέιλ (57′ Σισοκό), Λούκας Μόουρα, Σον (19′ Λαμέλα), Κέιν.

Σαουθάμπτον-Μπράιτον 1-2

Η Μπράιτον έφυγε με το διπλό από την έδρα της Σαουθάμπτον με 2-1 και βρίσκεται πλέον στη 16η θέση έχοντας μαζέψει 29 βαθμούς, ενώ οι “Άγιοι” είναι στη 14η θέση με 33 βαθμούς.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Ντανκ μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, για να ισοφαρίσει η Σαουθάμπτον στο 27′ με τον Άνταμς. Τη νίκη στη Μπράιτον έδωσε ο Τρόσαρντ με το τέρμα που πέτυχε στο 56ο λεπτό.

Λέστερ- Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 5-0

Η Λέστερ ξεπέρασε με περίσσια ευκολία το εμπόδιο της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με σκορ 5-0 και οι “αλεπούδες” με αυτό το τρίποντο είναι πλέον στη 2η θέση έχοντας 56 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 20η και τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις 14 βαθμούς.

Σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Πέρεζ στο 64′, ο Ιχενάτσο που έκανε χατ-τρικ, με γκολ στο 39′, 69′, 78′ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Αμπαντού με αυτογκόλ στο 80ο λεπτό του παιχνιδιού.