Ισοπαλία στο Σεντ Ετιέν- Λιλ, νίκη-“ανάσα” επί της Νις η Ντιζόν

Σεντ Ετιέν και Λιλ “αρκέστηκαν” στην ισοπαλία, ενώ η Ντιζόν πήρε πολύ σημαντική βαθμολογικά νίκη στην έδρα της Νις.

Για τη 12η αγωνιστική της Ligue 1, η Σεντ Ετιέν και η Λιλ ήρθαν ισόπαλες, στο γήπεδο Σταντ Ζοφρουά-Γκισάρντ, με σκορ 1-1, σε ένα κακό παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες. Στον αγώνα που έγινε νωρίτερα η Ντιζόν πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο γήπεδο της Νις με 1-3 και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς, όντας “ουραγός” του πρωταθλήματος.

Σεντ Ετιέν- Λιλ 1-1

Η Σεντ Ετιέν ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Λιλ στην έδρα της, σε ένα παιχνίδι με διάθεση από τις δύο ομάδες, όμως χωρίς πολλές ευκαιρίες και με πολλά κενά διαστήματα.

Σκόρερ ήταν ο Καζρί με πέναλτι στο 30′ και ο Ικονέ στο 65′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Πιελ βρίσκεται στην 15η θέση με μόλις 11 βαθμούς, ενώ του Γκαλτιέ παραμένει στη 2η με 23 βαθμούς, στο “κυνήγι” της πρώτης Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ παθητικά το παιχνίδι και είχαν κολλήσει σε ένα πολύ αργό ρυθμό, χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Η μόνη ευκαιρία σε ένα ολόκληρο ημίχρονο έγινε στο 30ο λεπτό, όταν ο Μπράνταριτς ανέτρεψε τον Καζρί και υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Τυνήσιος επιθετικός για το 1-0 της Σεντ Ετιέν.

Το δεύτερο ημίχρονο στα πρώτα λεπτά ήταν όπως και το πρώτο, με τις ομάδες να δείχνουν διάθεση, αλλά να μην μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Έτσι η πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη ήρθε στο 62′, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αντρέ πήρε την κεφαλιά που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η προηγούμενη φάση ήταν προειδοποίηση, καθώς στο 65′ ο Γιλμάζ έστρωσε μέσα στην περιοχή στον Ικονέ που σούταρε και ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα του.

Στο 77′ ο Γιλμάζ πήρε μια πάσα στην περιοχή και έκανε ένα σουτ που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση καθώς τίποτα άλλο δεν συνέβη μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Κίτρινες: 16′ Νέιου, 28′ Μπράνταριτς, 38′ Καμαρά, 52′ Ντεμπουσί, 67′ Κολόντζιενζάκ

Σέντ Ετιέν (Πιελ): Μουλίν, Καμαρά, Μουκουντί, Κολόντζιενζάκ, Τράουκο, Νέιου, Ντεμπουσί (90+1′ Σισσοκό), Μπουάνγκα, Γιουσούφ (90+1′ Ντουάθ), Χαμουμά (74′ Μπουντεμπούζ), Καζρί (66′ Νορντίν).

Λιλ (Γκαλτιέ): Μενιάν, Μπότμαν, Φοντέ, Τζαλό, Μπράνταριτς (68′ Μανταβά) , Σουμαρέ, Αντρέ (87′ Σέκα), Λουίζ Αραούχο (87′ Ντέβιντ), Λιχαντζί (68′ Μπαμπά), Γιλμάζ, Ικονέ (68′ Γιαζιτσί).

Νις- Ντιζόν 1-3

Η Ντιζόν πήρε σπουδαίο διπλό στο Αλιάνζ Ριβιέρα απέναντι στη Νις, με σκορ 1-3.

Οι  φιλοξενούμενοι ήθελαν πιο πολύ τη νίκη και στον πρώτο ημίχρονο πέτυχαν δύο γκολ με τον Μπαλντέ στο 21′ και τον Νγκοντά στο 31′.  Η ομάδα του Βιέιρα προσπάθησε να αντιδράσει στην επανάληψη κάνοντας αλλαγές, όμως στο 66ο λεπτό ο Μπαλντέ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ τελείωσε και τις λιγοστές ελπίδες των γηπεδούχων, που το μόνο που κατάφεραν ήταν να βάλουν το γκολ της τιμής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκουιρί στο 80′.

Η Νις βρίσκεται στην 11η θέση με 17 βαθμούς, ενώ η Ντιζόν στην 20η και τελευταία με 7 βαθμούς και θα δώσει μεγάλη μάχη αυτή την χρονιά για να μην υποβιβαστεί.

Κίτρινες: 24′ Ντανίλο, 34′ Γκουιρί, 57′ Μπουνταουί, 68′ Νγκοντά, 83′ Ντιόπ, 90+2′ Κονάτε

Νις (Βιέιρα): Μπενίτεθ, Λοτομπά (84′ Σεγκχίρ), Ντανίλο, Πελμάρ, Λε Μελού, Τουράμ (63′ Τρουιλέτ), Μπουνταουί (63′ Ρόνι Λόπες), Κλοντ-Μορίς (70′ Νντόιε), Ρεϊνέ-Αντελάιντ, Γκουιρί.

Ντιζόν (Λινάρες): Ρασιοπί, Νγκοντά, Πάνζο, Μπόι, Μάνγκα, Εντόνγκ, Ντόνγκ, Ντιόπ, Τσελίνα, Σουϊάρ (85′ Μαριέ), Ντινά (66′ Ασσαλέ), Μπαλντέ (73′ Κονάτε).