Ισόπαλη η Σοσιεδάδ, αλλά παραμένει πρώτη

Ισόπαλες Σοσιεδάδ και Βιγιαρεάλ, με τους Βάσκους να βρίσκονται ακόμα στην κορυφή της La Liga. Νίκη ανάσα για τη Θέλτα

Ισοπαλία που την κρατάει πρώτη την Σοσιεδάδ κόντρα στη Βιγιαρεάλ, ισόπαλο αποτέλεσμα ήρθε και στη Μαδρίτη με τη Χετάφε να μένει στο 1-1 με τη Μπιλμπάο. Ξεκόλλησε από τον “πάτο” της βαθμολογίας η Θέλτα με τη νίκη επί της Γρανάδα.

Σοσιεδάδ- Βιγιαρεάλ 1-1

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Βιγιαρεάλ στο Reale Arena, για την 10η αγωνιστική της La Liga.

Οι Βάσκοι παρά την ισοπαλία, παραμένουν πρώτοι στην βαθμολογία με 23β, έχοντας και την Ατλέτικο Μαδρίτης μαζί. Από την άλλη το “κίτρινο υποβρύχιο” διεύρυνε το αήττητο σερί του στα 8 ματς (4-4-0) και εξακολουθεί να βρίσκεται στην 3η θέση με 19β.

Και τα δύο τέρματα ήρθαν από το σημείο του πέναλτι. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μορένο στο 6ο λεπτό, με τη βασκικη ομάδα να ισοφαρίζει στο 33′ με τον Ογιαρθάμπαλ,

Θέλτα – Γρανάδα 3-1

Η Θέλτα επικράτησε της Γρανάδα με 3-1 στο Μπαλαΐδος.

Η Θέλτα έφτασε μόλις στη δεύτερη νίκη της για τη φετινή σεζόν κόντρα στη ντεφορμέ Γρανάδα, η οποία σημείωσε την τρίτη διαδοχική ήττα της.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 25′, με τον Σουάρεζ να πραγματοποιεί ένα εξαιρετικό σπριντ και μετά ένα τελείωμα ακριβείας, όμως πριν προλάβουν να το χαρούν ισοφαρίστηκαν από τους “κέλτες”. Συγκεκριμένα, στο 27′ ο Ολάτζα βρήκε τον Νολίτο με ένα ωραίο γύρισμα και εκείνος έστειελ την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός είχε πέσει αρκετά και το παιχνίδι πήρε “φωτιά” στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης. Στο 81′ ο Μπαέθα με ένα σουτ από κοντινή απόσταση έκανε την ολική ανατροπή, ενώ στο 85′ ο Μπέλτραν έβαλε το “κερασάκι” στην τούρτα.

Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα υπήρξε μια ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, με τον Γιοκούσλου να πιάνει από τον λαιμό τον Μάτσις και να δέχεται την κόκκινη κάρτα.

Με αυτή τη νίκη η Θέλτα βρίσκεται στην 18η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς, ενώ η Γρανάδα είναι στην 8η θέση με 14 βαθμούς.

Χετάφε – Μπιλμπάο 1-1

Χετάφε και Μπιλμπάο αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Αλφόνσο Πέρεθ.

Αμφότερες οι ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας σε ένα ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με μια κεφαλιά του Βιγιαλίμπρε (9′) και από εκεί και έπειτα είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, με τους “Αθουλόνες” να μην είναι καθόλου δημιουργικοί και κατ επέκταση να μην απειλούν.

Με την έναρξη της επανάληψης είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή, όταν το σουτ του Αραμπάρι σταμάτησε στο δοκάρι. Ωστόσο, οι Βάσκοι συνέχισαν τη σωστή διαχείριση του υπέρ τους σκορ και έμοιαζε να έχουν κλειδώσει τη νίκη.

Αυτό δεν συνέβη γιατί στο 75′ ήρθε η ισοφάριση για την ομάδα του Χοσέ Μπορντάλας, με τον Άνχελ να εξαπολύει ένα φοβερό σουτ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτή η ισοπαλία φέρνει την Μπιλμπάο στην 9η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς και την Χετάφε στην 11η θέση με 13 βαθμούς.