Ισοπαλία σε “νεκρό” χρόνο…

Γλίτωσε την ήττα στη Λάρισα ο ΠΑΟΚ χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του αρχηγού του, Αντελίνο Βιεϊρίνια, στα χασομέρια του αγώνα

Παρότι μέχρι το 65′ έδειχνε κάποια καλά στοιχεία στο παιχνίδι του, ο ΠΑΟΚ κυνηγούσε στο σκορ την ΑΕΛ μετά το πανέμορφο τέρμα του Δημήτρη Πινακά και στις καθυστερήσεις του ματς από τα πόδια του Βιεϊρίνια κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο Αλκαζάρ, για τη 14η αγωνιστική της Super League 1.

Αναγνωριστικού χαρακτήρα ήταν οι πρώτες στιγμές της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να απειλούν με ένα μακρινό σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς μόλις στο 12ο δευτερόλεπτο, αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη σε μια εύκολη επέμβαση.

Στο 13′ καταγράφτηκε και η πρώτη τελική προσπάθεια των “ασπρόμαυρων” με το σουτ του Σφιντέρσκι από πλάγια θέση να μπλοκάρεται σε κόρνερ από τον Νάγκι. Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε επτά λεπτά αργότερα από τα πόδια του Σπαρβ, του οποίου η ευκαιρία σταμάτησε πάλι πάνω στον Πασχαλάκη.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθούσαν να ανεβάσουν ρυθμούς και να πλαγιοκοπήσουν την άμυνα των “βυσσινί”, κάτι που έγινε μεν, όμως χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα δε. Οι γηπεδούχοι φαινόταν ότι εκτός από τον αμυντικό τους προσανατολισμό αρκέστηκαν σε μεγάλο βαθμό και στα σουτ εκτός μεγάλης περιοχής, καθώς ο Ηλιάδης στο 27′ δοκίμασε την τύχη του από μακριά με τον Πασχαλάκη να βάζει ακόμη ένα στοπ.

Στο 37′ ο “δικέφαλος” του βορρά έχασε την μεγαλύτερή του ευκαιρία στο παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Τζόλη. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός μπήκε στη φάση με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ από ευνοϊκή θέση. Δύο λεπτά πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, το σύνολο του Γκαρσία σπατάλησε τεράστια διπλή ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ. Ο Τζόλης σέντραρε από τα αριστερά, ο Ίνγκασον έπιασε την κεφαλιά, ο Νάγκι απέκρουσε με το πόδι ενστικτωδώς πάνω στη γραμμή και στη συνέχεια ο “κεραυνός” του Μουργκ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Χωρίς αλλαγές μπήκαν ΑΕΛ και ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο με τους “ασπρόμαυρους” να παραμένουν πιστοί στο πλάνο τους με σκοπό να κάμψουν τη σφιχτή άμυνα των γηπεδούχων. Τα γεμίσματα που επιχειρούσαν οι Μουργκ-Βιεϊρίνια δεν έπιαναν τόπο με τον Νάγκι στο 65′ να σταματάει την πέμπτη τελική προσπάθεια του Τζόλη που σούταρε με το δεξί πόδι στην κίνηση.

Στο 70′ η ομάδα του Τάτση αιφνιδίασε πλήρως τους φιλοξενούμενους, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με τον Πινακά να κάνει με τρομερή ενέργεια ό,τι θέλει την άμυνα του ΠΑΟΚ, φτάνει απέναντι στον Πασχαλάκη και να σκοράρει ένα πανέμορφο τέρμα, έκτο στο πρωτάθλημα, για το 1-0 της ΑΕΛ.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι φιλοξενούμενοι “μπλόκαραν”, καταρακώθηκαν ψυχολογικά και χωρίς καθαρό μυαλό δεν έβγαζαν εύκολα επιθέσεις με τον Τζόλη στο 86′ να αστοχεί με κεφαλιά ολομόναχος από τη μικρή περιοχή. Μηδενική η προσφορά του Τσόλακ από τη στιγμή που μπήκε στο ματς με τον διαιτητή να σφυρίζει στις καθυστερήσεις πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ σε ανατροπή του Νάγκι στον Σφιντέρσκι. Την εκτέλεση την ανέλαβε ο Βιεϊρίνια, ο οποίος δεν λάθεψε, σκόραρε και γλίτωσε την ομάδα του από μια ήττα-σοκ.

Σκόρερ: Πινακάς (70′), Βιεϊρίνια (90’+6′)

Κίτρινες: Φιλίπ (55′), Πινακάς (83′), Ίνγκασον (88′), Μπέρτος (90′), Βαρέλα (90’+7′)

Κόκκινες: –

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης, 4-2-3-1): Νάγκι, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Σπαρβ, Φιλίπ, Μιλοσάβλιεβιτς (Γκοτζαμανίδης 71′), Ζίζιτς, Πινακάς (Γλυνός 84′), Μπέρτος, Νικολιάς (Νούνιτς 83′) και Τρούγιτς (Πλατέλλας 53′).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία, 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια, Ελ Καντουρί, Αουγκούστο (Σβαμπ 82′), Μουργκ (Τσόλακ 87′), Τζόλης, Α.Ζίβκοβιτς και Σφιντέρσκι.