Ο Σουάρες λύτρωσε την Ατλέτικο Μαδρίτης

Με γκολ στις καθυστερήσεις η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε τη νίκη από την Αλαβές και βρέθηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ηγείται της κορυφής η Ατλέτικο Μαδρίτης που επικράτησε με 1-2 στην εκτός έδρας αναμέτρηση επί της Αλαβές, για την 17η αγωνιστική της La Liga. Με αυτή τη νίκη οι Μαδριλένοι έφτασαν τους 38 βαθμούς, ενώ η Αλαβές παρέμεινε στους 18.

Οι “ροχιμπλάνκος” προηγήθηκαν στο 41’ χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Γιορέντε από το ύψος του πέναλτι, δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Πατσέκο και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία για το 1-0.

Αν και με παίκτη λιγότερο η Αλαβές μετά την αποβολή του Λαγουάρδια στο 63’, κατάφερε να ισοφαρίσει χωρίς όμως να διατηρεί το αποτέλεσμα. Ο Φελίπε στο 84’ μάλλον μπέρδεψε τα τέρματα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Όμπλακ για το 1-1.

Τελικά η λύτρωση ήρθε στο 90’ από τον γνωστό ύποπτο των Μαδριλένων, Λουίς Σουάρες, να πετυχαίνει το ένατο γκολ του στο πρωτάθλημα και να κλειδώνει το 1-2.

Αλαβές (Πάμπλο Ματσίν): Πατσέκο, Λαγκουάρδια, Λεζέν, Αγκιρεγκαμπίρια, Χάβι Λόπεθ, Γκαρθία (68′ Ροδρίγκεθ), Μέντεθ (75′ Λούκας Πέρεθ), Πελετέιρο, Μπατάλια, Σάινθ (68′ Ριόχα), Ντεϊβέρσον (65′ Χοσέλου)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Ομπλάκ, Χιμένες, Φελίπε, Βρσάλικο, Ερμόσο, Κόκε, Λεμάρ, Καράσκο (82′ Σαούλ), Γιορέντε, Κορέα (62′ Ζοάο Φέλιξ), Λουίς Σουάρες.

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Έλτσε 1-0

Με το δεξί στη νέα χρονιά η Μπιλμπάο, που κέρδισε με 1-0 την Έλτσε και πήρε βαθμολογική ανάσα. Το ματς δεν είχε φάσεις στο πρώτο 20λεπτο, αλλά στο 25’ ο Ντε Μάρκος σέντραρε από δεξιά και ο Μουνιαΐν με προβολή από κοντά, έγραψε το 1-0. Στο 34ο λεπτό ο Ουίλιαμς έκανε την κίνηση στον άξονα και το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Μπαντία απέκρουσε.

Στο 51ο λεπτό ο Μπογέ έκανε όμορφη ενέργεια και γύρισμα από δεξιά, αλλά ο Μαρτίνεθ έκοψε σωτήρια, ενώ στο 51’ ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Μπερενγκέρ για οφσάιντ.

Στο 59’ ο Ουίλιαμς έκανε όμορφη ενέργεια από δεξιά, πλάσαρε, αλλά ο Βερδού έσωσε στη γραμμή και προ του Ραούλ Γκαρσία, ενώ στο 72’ ο Ουίλιαμς έκανε το φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να τραντάζει το δοκάρι της Έλτσε.

Στο 81ο λεπτό το μονοκόμματο σουτ του Γιούρι από αριστερά, έφυγε λίγο έξω, όπως κι εκείνο του ίδιου παίκτη στο 86’.

Τρία λεπτά αργότερα, η Μπιλμπάο πήγε να την πατήσει, καθώς ο Ριγκόνι πρόλαβε την έξοδο του Σιμόν και πλάσαρε, αλλά ο Ντε Μάρκος έσωσε στη γραμμή.

Μπιλμπάο: Σιμόν, Ντε Μάρκος, Μαρτίνεθ, Γιούρι, Ουνάι Νούνιεθ, Ραούλ Γκαρσία, Βέσγα, Βενσεδόρ (66’ Ντάνι Γκαρσία), Μουνιαΐν (81’ Βιγιαλίμπρε), Ουίλιαμς (81’ Λέκουε), Μπερενγκέρ (65’ Σανσέτ)

Ελτσε: Μπαντία, Μπαραγάν, Μίνιο (46’ Βίκτορ Ροντρίγκεθ), Βερδού, Χοσέμα Σάντσεθ, Φιδέλ, Μαρκόνε, Ραούλ Γκούτι (79’ Νίνο), Καρίγιο (46’ Χοσάν), Μίγια (46’ Μπογέ), Τετέ Μορέντε (67’ Ριγκονι)