Ισοπαλία στο Στρασβούργο

Ισοπαλία με αδικημένη τη Ρεν στο Στρασβούργο.

Για την 12η αγωνιστική της Ligue 1, ισόπαλο έληξε το ματς μεταξύ του Στρασβούργου και της Ρεν με 1-1 στο Σταντ Ντε Λα Μινό.

Έτσι το Στρασβούργο έφτασε τους 7 βαθμούς και τη 19η θέση, ενώ η Ρεν έμεινε στην 5η θέση με 19 πόντους.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες και το Στρασβούργο να πετυχαίνει τέρμα με τον Τόμασον στο 24′.

Το Στρασβούργο απείλησε πρώτο με το σουτ του Μπεριγκό στο 9′ να φεύγει ελάχιστα έξω από την εστία της Ρεν. Στο 21′ το Στρασβούργο προειδοποίησε με το σουτ του Τόμασον που κατέληξε στα χέρια του Γκομίς.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν τρία λεπτά αργότερα με όμορφο τέρμα του Τόμασον ύστερα από γύρισμα του Λάλα.

Η Ρεν απείλησε σημαντικά την αντίπαλη εστία με την κεφαλιά του Ενζονζί στο 36ο λεπτό μετά το κόρνερ του Ντόκου που πήγε στα χέρια του Καβασίμα.

Στο 40′ άλλαξαν οι ισορροπίες του παιχνιδιού, ο Μίτροβιτς έκανε ένα επικίνδυνο τάκλιν πάνω στον Μπεριγκό και δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η Ρεν έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 42′ με το φάουλ του Μπεριγκό που έδιωξε εξαιρετικά ο Καβασίμα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Ρεν να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και αρχικά απείλησε με τον κεραυνό του Γκμπόχο στο 59′ που εξουδετέρωσε ο Καβασίμα.

Η ισοφάριση ήρθε στο 61′ με την σέντρα του Τρουφέ και την κοντινή κεφαλιά του Χούνου. Στη συνέχεια η Ρεν έγινε ακόμα πιο επιθετική και έχασε σωρεία ευκαιριών, όπως το σουτ του Σιλίκι στο 64′, την μακρινή εκτέλεση του Μπεριγκό από μέση απόσταση στο 75′, την κεφαλιά του Νιάνγκ στο 78′ και την ασύλληπτη χαμένη ευκαιρία με το δοκάρι ύστερα από την σέντρα από τα δεξιά και την κεφαλιά του Χούνου στο 83′.

Στρασβούργο: Καβασίμα, Λάλα, Μίτροβιτς, Σίμακαν, Κάκι (Λόρεϊ 87′), Αχόλου, Σισοκό, Μπελγκάρντε, Τόμασον, Αγιόρκε (Λίεναρντ 63′) , Ντιαλό (Τσαχίρι 87′)

Ρεν: Γκομίς, Ντιαμσί (Νιάνγκ 70′), Ντα Κόστα, Μαουάσα (Τρουφέ 46′), Τραορέ, Ενζονζί, Ντόκου, Μπεριγκό, Καμαμινγκά (Λέα 46′), Τάιτ (Γκμπόχο 46′), Γκιρασί (Χούνου 45′)