Γλίτωσε στο παρά πέντε η Λεβάντε

Στάθηκε όρθια στο εμπόδιο της Βαγιαδολίδ η Λεβάντε, αναδείχθηκαν ισόπαλες, αλλά καμία δεν ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη.

Όπως έστρωσε, θα κοιμηθεί η Βαγιαδολίδ… μιας και έχασε σίγουρη νίκη από τη Λεβάντε και τελικά αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1 στο “Χοσέ Θορρίγια”, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της La Liga.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, ενώ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 57’ με σκόρερ τον Αντρέ, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι.

Ωστόσο ένα δυνατό μαρκάρισμα του Χοακίν στον Γκόμεθ, έδωσε στους φιλοξενούμενους το προβάδισμα με τον Καμπάνια να ευστοχεί από την άσπρη βούλα στο 83’.

Χάρη σε αυτή τη νίκη, η Λεβάντε έκλεψε τον πολύτιμο βαθμό, στην προσπάθεια που κάνουν να ξεκολλήσουν από τον πάτο και απέσπασε πέμπτη συνεχόμενη ισοπαλία.

Βαγιαδολίδ: Μασίπ, Ερβίας, Φερνάντες, Γκονζάλες, Νάτσο, Ορεγιάνα, Φέντε, Αλκαράθ, Πλάνο, Γκουαρντιόλα, Μάρκος Αντρέ

Λεβάντε: Καρντένιας, Σον, Πόστιγκο, Βέθο, Κλερκ, Ροτσίνα, Μάλσα, Μελερο, Καμπάνια, Ρογκέρ, Μοράλες