Ισοπαλία “θρίλερ” στο Μεστάγια

Συγκλονιστικό φινάλε στο Μεστάγια μεταξύ Βαλένθια και Χετάφε που ολοκληρώθηκε στο 100′! Για έβδομο αγώνα αήττητη συνεχίζει η Γρανάδα

Σε ένα ματς για “γερά νεύρα” Βαλένθια και Χετάφε αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, όπως και ισοπαλία ήρθε και νωρίτερα ο αγώνας της Γρανάδα με τη Λεβάντε (1-1), για την 8η αγωνιστική της La Liga.

Βαλένθια- Χετάφε 2-2

Η Βαλένθια ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Χετάφε στο Μεστάγια, σε έναν αγώνα που ήταν 1-0 μέχρι το 86′ και τελείωσε στο 100′! Δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο “τρίποντο” για 4η σερί αγωνιστική οι “νυχτερίδες”

Ο Μούσα στο 23΄ είχε ανοίξει το σκορ για την Βαλένθια, με την Χετάφε να βρίσκει απάντηση το 87΄ με τον Ερνάντεθ και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Η ομάδα της Μαδρίτης κατάφερε να φτάσει και στην ανατροπή στο 90+5ο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Άνχελ Ροντρίγκεθ (1-2), αλλά στο 90+10΄ ο Σολέρ με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-2, «σώζοντας την παρτίδα» για τις «νυχτερίδες»

Οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς ο Κορέιρα είχε αντικρίσει στο 56΄ τη δεύτερη κίτρινη από τη Βαλένθια και ο Σουάρες στις καθυστερήσεις απευθείας κόκκινη για τη Χετάφε.

Πλέον η ομάδα του Χάβι Γκραθία βρίσκεται στην 13η θέση με 8 βαθμούς, ενώ οι Μαδριλένοι στην 8η με 11β.

Βαλένθια: Ντομενέκ, Παουλίστα, Γκιγιαμόν, Γκάγια, Κορέια, Τσερίσεφ (78′ Λάτο), Βας, Σολέρ, Μούσα, Γκόμεζ, Λι Κανγκ Ιν (59′ Ράσιτς).

Χετάφε: Σόρια, Ολιβέρα, Καμπάτσο 73′ Ντιαμπί), Ντάκοναμ, Σουάρεζ, Νιόμ (54′ Τιμόρ), Μαξίμοβιτς (54′ Άνχελ), Αραμπάρι, Κουκουρέγια, Ουνάλ (73′ Πορτίγιο), Ερνάντεθ

Γρανάδα- Λεβάντε 1-1

Αήττητη για έβδομο διαδοχικό αγώνα παρέμεινε η Γρανάδα, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Λεβάντε στο «Estadio Nuevo Los Carmenes»

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League προηγήθηκε στο 8΄ με τον Ματσίς, αλλά η απευθείας κόκκινη που αντίκρισε ο Γκοναλόν οκτώ λεπτά αργότερα βοήθησε τη Λεβάντε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή της και στο 34΄ να ισοφαρίσει με τον Βέζο.

Οι γηπεδούχοι είναι στην 5η θέση με 14 βαθμούς, ενώ η Λεβάντε στην 18η με 5β.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής της La liga:

Παρασκευή 30/10
Έιμπαρ – Κάντιθ 0-2 (36′ Νεγρέδο, 39′ Σάλβι)

Σάββατο 31/10

Ρεάλ Μαδρίτης – Ουέσκα 4-1 (40′ Αζάρ, 45′, 90′ Μπενζεμά, 54′ Βαλβέρδε / 74′ Φερέιρο)

Μπιλμπάο – Σεβίλλη 2-1 (76′ Μουνιαίν, 86′ Σάνσετ / 9′ Εν Νεσιρί)

Οσασούνα – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3 (80′ Μπούντιμιρ / 43′, 69′ Φέλιξ, 88′ Τορέιρα)

Αλαβές – Μπαρτσελόνα 1-1 (31′ Ριόχα / 63′ Γκριεζμάν)

Κυριακή 1/11

Μπέτις – Έλτσε 3-1 (7′ Σανάμπρια, 29′ και 56′ Τέγιο – 60′ Χοσάν)

Θέλτα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-4 (77′ πέναλτι Ασπάς – 24′ Σίλβα, 34′ Ογιαρθάμπαλ, 54′ και 81′ Γουίλιαμ Χοσέ)

Γρανάδα – Λεβάντε 1-1 (8′ Μακίς – 34′ Ρούμπεν Βέζο)

Βαλένθια – Χετάφε 2-2 (22′ Μούσα, 90+10′ πέναλτι Σολέρ – 87′ Ερνάντεζ, 90+4′ Άνχελ)