Ισοπαλίες για Μονακό και Λυών

Για την 28η αγωνιστική της Ligue 1, σε τέσσερις αναμετρήσεις δεν υπήρξε νικητής, με μοναδική εξαίρεση το ματς της Αμιάν με την Νιμ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη.

Η Λυών αναδείχθηκε 2-2 με το Στρασβούργο εκτός έδρας, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν το προβάδισμα του 0-2, μέσα σε 2 λεπτά. Προηγήθηκαν με τα δύο τέρματα του Ντεμπελέ (3′ και 51′ πεν.), για να δεχθεί την ισοφάριση με δύο γκολ του Αγιόρκ (69′ και 70΄’). Με αυτή την ισοπαλία η Λυών έμεινε στην 3η θεση με 50π. και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την Λιλ στη 2η θέση (54π. με ματς λιγότερο).

Η Μονακό αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 1-0 με το γκολ του Φαλκάο στο 48ο λεπτό, κατάφερε να ισοφαριστεί από την Μπορντό με το πέναλτι του Μπράιαντ στο 65”. Οι Μονεγάσκοι σκόραραν στο 86′ με τον Βινίσιους, όμως το …VAR ακύρωσε το γκολ και μοιράστηκαν οι δύο ομάδες τον βαθμό της ισοπαλίας. Η ομάδα του Ζαρντίμ παρέμεινε για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη και ουσιαστικά δείχνει να καθαρίζει την υπόθεση παραμονή.

Η Ντιζόν έμεινε με 10 παίκτες από το 3΄ (αποβολή Κουλιμπαλί), βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Ρεμς, ωστόσο, κατάφερε να ισοφαρίσει (1-1) και να πάρει ένα βαθμό στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού. Ο Ζένελι άνοιξε το σκορ για τη Ρεμς μόλις στο 9’, αλλά ο Σλιτί ισοφάρισε (13’) τους γηπεδούχους,

Η μοναδική ομάδα που είδε την χαρά της νίκης ήταν η Αμιέν που κατάφερε να πάρει το τρίποντο επί της Νιμ (2-1), χάρη στα γκολ των Γκιρασί (49’), που αποβλήθηκε στο 89’ και Πίτερς (64’). Οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Αλιού (53’).