Το διπλό η Μίλαν-Νίκη και η Πάρμα

Η Μίλαν κέρδισε με 2-1 την Κιέβο, ενώ η Πάρμα σταμάτησε το αήττητο σερί έξι αγώνων της Τζένοα και νίκησε με 2-1, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Serie A.

ΚιέβοΜίλαν

Η Μίλαν επικράτησε με 2-1 απέναντι στην Κιέβο, στην έδρα της δεύτερης.

Με 51 βαθμούς η Μίλαν μείωσε τη διαφορά της από τη δεύτερη Νάπολι στους πέντε βαθμούς.

Στο 31ο λεπτό ο Μπίγλια έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Δέκα λεπτά αργότερα ο Χετεμάι, μετά από πάσα του Λερίς, έφερε το ματς στα ίσα.

Η Μίλαν ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου επί της ουραγού του ιταλικού πρωταθλήματος. Στο 41’ ο Πιάτεκ, έπειτα από ωραίο στρώσιμο του Καστιγιέχο, σκόραρε και έγραψε το τελικό 2-1 για τη Μίλαν.

ΠάρμαΤζένοα

Νικήτρια αναδείχθηκε η Πάρμα με 1-0 κόντρα στην Τζένοα και έσπασε το αήττητο σερί των 6 αγώνων της ομάδας του Πραντέλι.

Η Πάρμα με 33 βαθμούς ανέβηκε στην ενδέκατη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος, ενώ δυο θέσεις πιο κάτω βρίσκεται η Τζένοα με 30 βαθμούς.

Στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κούτσκα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.