Ισόπαλο το ντέρμπι παραμονής

Ματς τεράστιας σημασίας στη μάχη της παραμονής ανάμεσα στη Νυρεμβέργη και στη Σάλκε στην έδρα της πρώτης με το σκορ να λήγει ισόπαλο 1-1 για την 29η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όταν είδαν γκολ τους να ακυρώνεται με τη βοήθεια του VAR για επιθετικό φάουλ και στις καθυστερήσεις τον Μπέρενς να αστοχεί σε πέναλτι.

Ο ρυθμός ήταν καλός και στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα, όμως στο 82’ ο Κούμπο έδειξε να λυτρώνει τους γηπεδούχους, κάνοντας το 1-0.

Οι παίκτες της Σάλκε δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη καθώς στο 85’ ο Νάστασιτς έκανε το τελικό 1-1 και κράτησε την ομάδα του όρθια σε ένα παιχνίδι με τεράστια βαθμολογική σημασία.

Πλέον η Σάλκε είναι 14η με 27 βαθμούς ενώ η Νυρεμβέργη 17η με 18 όπου κυνηγάει την Στουτγκάρδη στην 16η για να παίξει την παραμονή της στα μπαράζ.