Ισοπαλοι αναδείχθηκαν Άρης και Πανιώνιος

Ισόπαλο 1-1 αναδείχθηκε το ματς στο « Κλεάνθης Βικελίδης» ανάμεσα στον Άρη και τον Πανιώνιο, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super league ΣΟΥΡΩΤΗ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 48΄ με γκολ του Ματίγια σε απευθειας εκτέλεση φάουλ και κακή έξοδο του Κότνικ, ενώ ο Πανιώνιος ισοφάρισε στο 56΄ με γκολ του Τσιλούλη.

Oι γηπεδούχοι έπαιζαν από το 11′ με παίκτη λιγότερο, αφού ο Μπάσα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, εξαιτίας ενός αντιαθλητικού χτυπήματος στον Μακσίμοβιτς, ο οποίος έφυγε σοβαρά τραυματίας απευθείας για το νοσοκομείο!

Ο Άρης στα πέντε πρώτα λεπτά του αγώνα είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας από τον Πανιώνιο, όμως ο Ιστορικός πίεζε αρκετά

Ο Άρης στο 11ο λεπτό έμεινε με 10 παίκτες μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Μπάσα στον Μακσίμοβιτς, ο οποιος και αποβλήθηκε. Ο τελευταίος δεν μπόρεσε να συνεχίσει και έτσι οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν σε αλλαγή από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Η αριθμητική υπέροχη του Πανιωνίου είχε επηρεάσει τους γηπεδούχους.

Mεγάλη ευκαιρία για τον Άρη υπήρξε στον 30ο λεπτό του ματς. Ο Λάρσον μπήκε από δεξιά, έκανε το σουτ, αλλά ο Κότνικ απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 41΄ ο Πανιώνιος «ισοφάρισε» τις καλες ευκαιρίες με ένα ωραίο σουτ του Ντουρμισάι, που έδιωξε εξίσου εξαιρετικά σε κόρνερ ο Κουέστα.

Ισόπαλες πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια με τον Άρη να δημιουργεί πιο πολλές ευκαιρίες και προϋποθέσεις για το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκορ άνοιξε ο Ματίγια στο 48ο λεπτό, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Άρη, με ένα εξαιρετικό φάουλ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ματίγια, πέρασε την μπάλα πάνω από τον Κότνικ, ο οποίος έκανε λανθασμένη έξοδο και την έστειλε στην γωνία της εστίας των Νεοσμυρνιωτών.

Μόλις οκτώ λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση του Πανιωνίου. Ο Τσιλούλης έκανε το 1-1 για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Τσιλούλη, στο κατέβασμα της μπάλας, πριν σουτάρει.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Φετφατζίδη που έδωσε την πασα στον Ματίγια, ο οποιος επιχείρησε το μακρινό σουτ, αλλά ο Κότνικ απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ο Άρης πίεζε πολύ για το γκολ , για να περάσει μπροστά στο σκορ, αλλά την κατοχή την είχε ο Πανιώνιος, που κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας από το Βικελίδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ : Τσιλούλης, Άρσε, Σταυρόπουλος

ΑΡΗΣ (Παντελίδης) : Κουέστα, Τζανακάκης, Ρόουζ, Δεληζήσης(68’ Φετφατζίδης), Κόρχουτ, Ματίγια, Μπάσα, Ματέο Γκαρσία(64’ Βέλεθ), Λάρσον, Ντιγκινί, Τόνσο(76’ Νίκο Μαρτίνες)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μάντζιος): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Κόσιτς, Κόρμπος, Μακσίμοβιτς(14’ Αρσε), Μακρύλλος, Τσιλούλης(88’ Καμαρά), Σιντί Αλί(80’ Σπιριντόνοβιτς), Ντουρμισάι