Ισόπαλος με την ΑΕΛ ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την ΑΕΛ στο Περιστέρι, για την 1η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Οι Περιστεριώτες είχαν διαστήματα καλού ποδοσφαίρου, προσπάθησαν για τη νίκη, αλλά η ομάδα του Γρηγορίου ήταν καλά διαβασμένη και είχε παραταχθεί σωστά στον αγωνιστικό χώρο, μπλοκάροντας τις επιθέσεις του Ατρομήτου.

Η ομάδα του Περιστερίου προηγήθηκε με το γκολ του Νάτσου, για να ισοφαρίσει ο Μιλοσάβλιεβιτς για την ΑΕΛ.

Μοιραίος για τον Ατρόμητο ο Ούμπιντες που αστόχησε σε πέναλτι στο 90′. Aπό μοιραίος… ήρωας ο Κρίστινσον που δέχτηκε γκολ με το τραγικό λάθος του, αλλά στο τέλος έσωσε την ομάδα του με απόκρουση πέναλτι. Δύο δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι με τον Βέλλιο και τον Ούμπιντες, ένα η Λάρισα με τον Μόρα.

Ο Ατρόμητος μπήκε δυνατά και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την Λάρισα να παίζει κλειστά και με αντεπιθέσεις.

Η ομάδα του Περιστερίου προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενουμένων, αλλά δεν τα κατάφερνε.

Στο 18ο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, χάρη στο γκολ του Νάτσου. Ο νεαρός αμυντικός έκανε την σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πήρε πορεία προς το τέρμα, αλλά ο Κρίστινσον δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας, με αποτέλεσμα να βρει το δοκάρι και να καταλήξει στα δίχτυα της ΑΕΛ, κάνοντας το 1-0.

Η ομάδα του Γρηγορίου πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε για την ισοφάριση. Έφτασε πολύ κοντά στο 26ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μόρας πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μέγερι.

Μετά το γκολ η ομάδα του Αναστασίου “κάθισε”, με την ΑΕΛ να γίνεται όλο και πιο επικίνδυνη. Στο 33ο λεπτό μετά από κακό διώξιμο του Νάτσου, ο Μπούστος έπιασε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι του Μέγερι.

Η Λάρισα πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, είχε την κατοχή και προσπάθησε να φτάνει στην περιοχή του Μέγερι.

Στο 44ο λεπτό ο Ατρόμητος είχε δοκάρι με τον Βέλλιο. Μετά από μακρινή σέντρα ο Μανούσος πήρε την κεφαλιά σημαδεύοντας τον Βέλλιο, ο οποίος έκανε το κοντρολ με το στήθος και έκανε το σουτ με τη μία, όμως βρήκε το αριστερό δοκάρι του Κριστινσον.

Στο 45+3 οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση. Μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Μπούστος από τα δεξιά, έκανε το σουτ, κόντραρε σε δύο αμυντικούς του Ατρομήτου και η μπάλα έφτασε στον Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα στην κλειστή γωνία του Μέγερι, πετυχαίνοντας το 1-1. Στη φάση του γκολ, τραυματίστηκε και ο Μέγερι.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (1-1), με τον Ατρόμητο να μπαίνει δυνατά, όμως μετά το γκολ που πέτυχε, η ΑΕΛ έπαιξε καλύτερα, πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θεοδωράκης πήρε την θέση του Μέγερι, καθώς ένιωσε ένα τράβηγμα στο πόδι, στη φάση του γκολ, στη προσπάθεια του να αποκρούσει.

Στο 49ο λεπτό ο Ατρόμητος είχε καλή ευκαιρία με τον Μανούσο, ο οποίος πλάσαρε από τα αριστερά, μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κρίστινσον το απέκρουσε.

Στο 54′ η ΑΕΛ από τα δεξιά με τον Καρανίκα, βρήκε τον Μιλοσάβλιεβιτς, όμως το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 60ο λεπτό ο Ατρόμητος είχε και δεύτερο δοκάρι στον αγώνα. Ο Ούμπιντες εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Νάτσος σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αν και είχαν την κατοχή και πίεσαν αρκετά την αντίπαλη εστία, δεν έβρισκαν εύκολα χώρους για να δημιουργήσουν προβλήματα στον Κρίστινσον.

Στο 90ο λεπτό ο διαιτητής του ματς με τη βοήθεια του VAR, καταλόγισε πέναλτι για σπρώξιμο στον Μανούσο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ούμπιντες, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε το πέναλτι, κρατώντας το 1-1 για τον ομάδα του.

Κίτρινες: Νταβιώτης, Ούμπιντες – Καρανίκας, Νούνιτς, Σεσέροβιτς, Μιχαήλ, Μπάλλας

Ατρόμητος (Aναστασίου): Μέγερι (46′ Θεοδωράκης), Νάτσος, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Χαρίσης (70′ Ουγκράι), Μάντσον, Ρόσα (67′ Νταβιώτης), Ούμπιντες, Μανούσος, Βέλλιος

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Σεσέροβιτς (90′ Μπέρτος), Μπούστος (70′ Μπάλλας), Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς (81′ Φιλίποβιτς), Νούνιτς