2 στα 2 για Βόλφσμπουργκ και Λειψία

Με δύο αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε σήμερα η δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Μπουντεσλίγκα.

Νωρίς το απόγευμα η Λειψία επικράτησε με 2-1 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην “Ρεντ Μπουλ Αρένα”. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει από νωρίς υψηλό Ρυθμό με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και να προσφέρουν θεαματικό ποδόσφαιρο στο φίλαθλο κοινό.

Το σκορ άνοιξε ο Τίμο Βέρνερ με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαημέρου(10‘) έπειτα από ασσίστ του Πόουλσεν. Το 2-0 ήρθε από τον δημιουργό του πρώτου τέρματος στο 80′ ενώ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μόνο να μειώσουν με τον Πατσιέντσα λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης (89‘).

Στην δεύτερη αναμέτρηση της ημέρας η Βόλφσμπουργκ επικράτησε άνετα στην έδρα της Χέρτα Βερολίνου με 0-3. Ο Βέργκοστ από το σημείο του πέναλτι πέτυχε το 0-1 στο 9‘.

Νωρίτερα μολις στο πρώτο λεπτό είχε ακυρωθεί σωστά με την βοήθεια του VAR γκολ για τους γηπεδούχους, του Βένταντ Ιμπίσεβιτς.

Τα άλλα δύο τέρμα της Βόλφσμπουργκ ήρθαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Μπρεκάλο στο 82′ έγινε ο εκτελεστής και στο 90’+1 ο δημιουργός που τροφοδότησε τον Ρουσιγιόν.