Ισόπαλος ο Ολυμπιακός κόντρα στην σκληρότητα της Μπερ Σεβά

Ισόπαλος 2-2 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στη Χάποελ Μπερ Σεβά, στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας επί πολωνικού εδάφους.

Ωστόσο, αυτό που θα μείνει περισσότερο από τον αγώνα είναι το αντιαθλητικό και ιδιαίτερα σκληρό παιχνίδι των ισραηλινών.

Ντεμπούτο για Ραντζέλοβιτς που είχε κάποιες καλές στιγμές στο μισάωρο που χρησιμοποιήθηκε, αλλά και για τον Ρούμπεν Σεμέδο. Πολύ καλή εμφάνιση των δύο σκόρερ.

Ο Ντουρμισάι έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό στο 28’ από ασίστ του Ποντένσε.

Στο 34’ ο Μπεν Σαχάρ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 61’ ο Χάσελμπαϊνκ έσωσε προβάδισμα με 2-1 στη Χάποελ.

Στην εκπνοή του αγώνα, ο Ματιέ Βαλμπουενά κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Στο 44ο λεπτό, ο Ντανιέλ Ποντένσε αποχώρησε προληπτικά για να μην διακινδυνεύσει κάποιον τραυματισμό.

Ωστόσο η φάση που σημάδεψε τον αγώνα, ήταν εκείνη του 65ου λεπτού, όταν οι ισραηλινοί, ξεχνώντας πως επρόκειτο για ένα φιλικό προετοιμασίας, θέλοντας να κρατήσουν το υπέρ τους εκείνη την ώρα 2-1, χρησιμοποίησαν υπέρμετρη σκληρότητα και συγκεκριμένα ένα μαρκάρισμα του Γιοσέτι στον Ομάρ. Μάλιστα, πήγε με τις τάπες και ο διαιτητής έδειξε απλά κίτρινη κάρτα!

Ο Ποντένσε αποχώρησε προληπτικά στο 44’ σαν αλλαγή, για να έρθει στο 60’ το 2-1 με τον Χάσελμπαϊνκ. Ακολούθησε το σκληρό τάκλιν πάνω στον Ομάρ. Ο Βαλμπουενά στην εκπνοή, από πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος διαμόρφωσε το 2-2.

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ (68′ λ. τρ. Ανδρούτσος), Βούκοβιτς (73′ Σεμέδο), Μπα (46′ Αβραάμ), Κούτρης (46′ Τσιμίκας), Τοροσίδης (46′ Γκιλιέρμε), Γιώργος Μασούρας (61′ Γκερέρο), Σουρλής (77′ Μπρούνο), Φορτούνης (61′ Ραντζέλοβιτς), Ποντένσε (44′ Βαλμπουενά), Ντουρμισάι (61′ Σολδάνο).