Ισοπέδωσε τον Παναιτωλικό ο Παναθηναϊκός

Διέλυσε τον Παναιτωλικό ο Παναθηναϊκός  μέσα στο Αγρίνιο.

Για την  4η αγωνιστική  του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο Παναθηναϊκός ισοπέδωσε τον Παναιτωλικό με 0-5 εκτός έδρας . Οι «πράσινοι» συνέχισαν το απόλυτο των νικών τους (3Χ3) και περιμένουν πλέον με… ηρεμία την επόμενη «αποστολή» τους την Πέμπτη (21/09) απέναντι στη Βιγιαρεάλ, στην πρεμιέρα του στους ομίλους του Europa League.

Στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Παναιτωλικό να του λείπει το θάρρος  με εμφανή την αδυναμία του να απειλήσει μένοντας πίσω από την μπάλα.

Στο 13’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το γκολ του  Μπερνάρ μετά από την εξαιρετική συνεργασία των Μαντσίνι και Χουάνκαρ η μπάλα δόθηκε στον Βραζιλιάνο που έκανε το 0-1.

Στο 23′ ο Παναιτωλικός έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ο Πέρες βρήκε χώρο, έπαιξε το ένα-δυο με τον Καρέλη ο Μπρινιόλι  ήταν σε ετοιμότητα. Μετά το γκολ οι «πράσινοι» είχαν αρκετές διαδοχικές ευκαιρίες  με τους Σένκεφελντ και Παλάσιος.

Ο «τίτορμος» ήταν άτολμος έχοντας  αδυναμία  να απειλήσει με οργανωμένη επίθεση.  Προς το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Γιοβάνοβιτς (43’) απείλησε με τους Παλάσιος, Ιωαννίδη και Μαντσίνι. Στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός διεύρυνε το δείκτη του σκορ σε 0-2 με δράστη με τον Μπερνάρ.

Στην επανάληψη οι παίκτες του «τριφυλλιού» ξεκίνησαν πολύ δυναμικά χάνοντας  άλλη μία μεγάλη ευκαιρία, όταν από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ στο 51’, ο Μάγκνουσον πήρε την κεφαλιά όμως ο Καπίνο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο επόμενο λεπτό (52’) ο Τορεχόν έπιασε κεφαλιά αφύλακτος στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ντίας, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 56’ το φάουλ του Χουάνπι έφυγε πολύ λίγο εκτός εστίας.

Ο Μπερνάρ που ήταν πολύ ενεργός στο 64’ έφτασε  σ’ ένα εντυπωσιακό χατ-τρικ, με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ, περνώντας την μπάλα κάτω απ’ το τείχος των παικτών του Παναιτωλικού και «τελειώνοντας» οριστικά το παιχνίδι. Στο 85’ Ο Σπόραρ ανατράπηκε από τον Σενγκέλια, ο διαιτητής Τσαγκαράκης κλήθηκε από το VAR να δει τη φάση κι έδειξε πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Καταλανός εξτρέμ ένα λεπτό αργότερα (86’), επιστρέφοντας στα γκολ μετά το σοβαρό τραυματισμό του.  Στο 90’ από τακουνάκι του Βέρμπιτς, ο Βιλένα βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε στο δοκάρι, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση πρώτα ο Αϊτόρ και στη συνέχεια ο Βέρμπιτς δεν μπόρεσαν να σκοράρουν από καλή θέση.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Μάγκνουσον το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινή κεφαλιά από κόρνερ του Τσέριν, «σφραγίζοντας» με ακόμη πιο εμφατικό τρόπο τη νίκη του Παναθηναϊκού και το τελικό 5-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός; (Γκαμπριέλ Σούρερ): Καπίνο, Οικονόμου, Μαλής, Μπρούνο Ντουάρτε, Λιάβας (56’ Φρεντ Ντουάρτε), Τσιγγάρας (46’ Χουάνπι), Πέρες, Μπαλντασάρα, Τορεχόν, Ντίας (65’ Σενγκέλια), Καρέλης (75’ Πέδρο).

Παναθηναϊκός: (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρουμπέν (64’ Αράο), Βιλένα, Παλάσιος (80’ Βέρμπιτς), Μπερνάρ (75’ Τσέριν), Μαντσίνι (64’ Αϊτόρ), Ιωαννίδης (75’ Σπόραρ).