Premier League: Επέστρεψε στις νίκες η Νιουκάστλ, με “δώρο” του Φλέκεν

Σπουδαία νίκη για τη Νιουκάστλ με τη “βοήθεια” του Φλέκεν.

Για την 5η αγωνιστική της Premier League, η Νιουκάστλ επικράτησε με 1-0 της Μπρέντφορντ στο “St. James Park” και σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές οι “καρακάξες” ήταν πιο τυχερές, βάζοντας τέλος στο σερί των τριών διαδοχικών ηττών.

Στο πρώτο ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες δεν είχαν ευκαιρίες και ως αποτέλεσμα πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι “κολλημένο” στο 0-0.

Η επανάληψη ξεκίνησε με παρόμοιο ρυθμό χωρίς να υπάρχει κάποια ιδιαίτερη απειλή για τους γκολκίπερ των δύο πλευρών.

Στο 57ο λεπτό ο Γουίλσον σκόραρε από κοντά αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς υπήρχε φάουλ στην αρχή της φάσης.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Νιουκάστλ κέρδισε πέναλτι έπειτα από λάθος του Φλέκεν που βγήκε από την εστία του και σε μια ανύποπτη φάση “γκρέμισε” τον Γκόρντον. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κάλομ Γουίλσον και νικώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-0.

Γουλβς-Λίβερπουλ 1-3 (7΄ Χι-Τσαν – 55΄ Χάκπο, 85΄ Ρόμπερτσον, 90+1 Έλιοτ)

Άστον Βίλα-Κρίσταλ Πάλας 3-1 (88΄ Ντουράν, 90΄+8 πεν. Ντούγκλας Λουίζ, 90΄+11 Μπέιλι – 48΄ Εντουάρ)

Φούλαμ-Λούτον 1-0 (65΄ Κάρλος Βινίσιους)

Μάντσεστερ Γιουν.-Μπράιτον 1-3 (74΄ Μεζμπρί – 26΄ Γουέλμπεκ, 53΄ Γκρος, 72΄ Ζοάο Πέδρο)

Τότεναμ-Σέφιλντ Γιουν. 2-1 (90΄+8 Ριτσάρλισον, 90΄+11 Κουλουσέφσκι – 74΄ Χάμερ)

Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (36΄ Γουόρντ-Πράους – 47΄ Ντοκού, 76΄ Μπερνάρντο Σίλβα, 87΄ Χάαλαντ)

Νιούκαστλ-Μπρέντφορντ 1-0 (64΄πεν. Γουίλσον)