Rome Open: Με το δεξί η Σάκκαρη

Με καλή εμφάνιση η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της Εκατερίνα Αλεξάντροβα και προκρίθηκε στο τουρνουά της Ρώμης

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε με 2-0 σετ (6-3, 6-2) της Εκατερίνα Αλεξάντροβα και πήρε την πρόκριση για τον 3ο γύρο του τουρνουά της Ρώμης.

Επόμενη αντίπαλος της Ελλήνιδας τενίστριας θα είναι η 18χρονη Αμερικανίδα, Κόκο Γκοφ (Νο 15 στην παγκόσμια κατάταξη), η οποία μέχρι στιγμής έχει νικήσει τη Γερμανίδα Αντζελίκ Κέρμπερ (6-1, 6-4) και τη συμπατριώτισσά της, Μάντισον Μπρενγκλ (6-2, 6-4). Οι δύο τενίστριες έχουν τεθεί αντιμέτωπες τέσσερις φορές στο παρελθόν, με την Ελληνίδα να μετράει τρεις νίκες, με πιο πρόσφατη στον προημιτελικό του φετινού τουρνουά της Ντόχα.

Η Σάκκαρη πρώτα έκλεισε το 1ο σετ με 6-3 κι έπειτα προηγήθηκε με 5-1 στο 2ο σετ, το οποίο έκλεισε στο 8ο game, μετά από 1 ώρα και 18 λεπτά αγώνα.