Ιταλικό πάρτι με φόντο τα προημιτελικά

Για την φάση των “16” του Champions League, η Αταλάντα υποδέχτηκε την Βαλένθια, με την ιταλική ομάδα να επικρατεί με 4-1 και να βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση στους “8”.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν στην αρχή πιο δραστήριοι, έχασαν μια καλή ευκαιρία στο 8ο λεπτό και κατάφεραν στο 16΄να ανοίξουν το σκορ. Οι “νυχτερίδες” ανέβασαν την απόδοση τους μετά το γκολ, έχασαν κάποιες ευκαιρίες, με μεγαλύτερη το δοκάρι του Τόρες και το πλήρωσαν, καθώς στο 42΄η Αταλάντα πέτυχε και 2ο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αταλάντα συνέχισε στον ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου, πέτυχε αλλά 2 γκολ και μπορεί ο Τσερίσεφ να μείωσε σε 4-1, ωστόσο οι Ιταλοί βρίσκονται πλέον μια ανάσα από τα προημιτελικά.

Στο 8′ ο Πάσαλιτς έχασε τρομερή ευκαιρία, όταν βρέθηκε τετ α τετ με τον Ντομενέκ με τον γκολκίπερ της Βαλένθια να διώχνει σε κόρνερ.

Ο Γκόμεζ στο έβγαλε με ωραία σέντρα μέσα στη μικρή περιοχή, ο Χάντεμπορ με πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα της Βαλένθια και έκανε στο 16΄το 1-0.

Η Βαλένθια προσπάθησε στο 30΄να απαντήσει με τον Τόρες, όμως το δοκάρι του στέρησε την ευκαιρία για να σκοράρει.

Η Αταλάντα διπλασίασε τα τέρματα της στο 42′. Η μπάλα έφτασε στον Ίλισιτς, εκείνος δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή και με ένα τρομερό δεξί σουτ, έστειλε τη μπάλα στο δεξί “γάμα” για το 2-0.

Στο 57΄νέο πανέμορφο γκολ για την Αταλάντα με τον Φρέουλερ που σούταρε εκτός περιοχής και νίκησε τον Ντομενέκ για το 3-0.

Έξι λεπτά αργότερα ο Πάσαλιτς έβγαλε ωραία μπαλιά προς τον Χάντεμπορ, εκείνος έφυγε από κανονική θέση, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 4-0.

Ο Τσερίσεφ στο 66΄ βρέθηκε εκτός περιοχής, η μπάλα έφτασσε σε αυτόν, και με σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 4-1.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να δέχονται βαριά ήττα και με την Αταλάντα να βρίσκεται με το ένα πόδι στην επόμενη φάση.

Αταλάντα: Γκολίνι, Καλντάρα (75΄Ζαπάτα), Παλομίνο, Τολόι, Γκόσενς, Φράουλερ, Ντε Ρουν, Χατεμπόερ, Γκόμες (81′ Μαλινόφσκι), Πάσαλιτς (90+2 Ταμέζ), Ίλισιτς,

Βαλένθια: Ντομενέκ, Γκάγια, Ντιακχάμπι, Μανγκάλα, Βας, Σόλερ, Κοντόγκμπια, Παρέχο, Τόρες, Γκόμες (72΄Γκαμεϊρό), Γκουεδές (64΄ Τσερίσεφ)