Νίκη στο Λονδίνο και προβάδισμα πρόκρισης για την εκπληκτική Λειψία

Η Λειψία επικράτησε της Τότεναμ με 0-1 στο Tottenham Hotspur Stadium, στον πρώτο αγώνα για την φάση των “16” του Champions League.

Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν πήρε μια πολύ σημαντική νίκη στην έδρα των Λονδρέζων χάρις το γκολ του Τίμο Βέρνερ (58′), κάνοντας μια εξαιρετική εμφάνιση. Οι περσινοί φιναλίστ κατάφεραν να επιβληθούν μόνο στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης, ψάχνοντας να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, κάτι που δεν έγινε ποτέ, με αποτέλεσμα οι “ταύροι” να έχουν πάρει το προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Λειψία μπήκε πιο δυνατά από ποτέ, χάνοντας τρεις κλασσικές ευκαιρίες μέσα σε 40 δευτερόλεπτα, μόλις στο 2′. Αρχικά ο Ανχελίνο εξαπέλυσε ένα σουτ με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι, μετά σούταρε ο Βέρνερ, όμως μπήκε μπροστά ο Σάντσες, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Γερμανός επιθετικός ξανά προσπάθησε και αυτή τη φορά τον σταμάτησε ο Γιορίς.

Στο 6′ ο Βέρνερ ξανά απείλησε την αντίπαλη εστία με ένα σουτ, το οποίο σταμάτησε ο Γουίνκς. Μετά από 2 λεπτά, στο 8′, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την Τότεναμ, με τον Μπέργκβαϊν να σουτάρει εντός περιοχής, αναγκάζοντας τον Γκουλάτσι να διώξει εντυπωσιακά.

Οι “ταύροι” συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι σε όλο το πρώτο ημίχρονο έχοντας μόνιμα την κατοχή της μπαλάς και πιέζοντας την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο συνεχώς, μάλιστα, στο 36′ είχαν μια ακόμη σπουδαία στιγμή, με τον Βέρνερ να βγαίνει απέναντι στον Γιορίς και τον Γάλλο τερματοφύλακα να αποκρούει το σουτ του.

Στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την έκπληξη, η Τότεναμ και μπήκε εκείνη πιο δυνατά, με την αγγλική ομάδα να χάνει μια πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν από την σέντρα του Οριέ και το δυνατό πλασέ στην κίνηση του Λούκας, ο Γκουλάτσι έκανε μια εκπληκτική απόκρουση.

Ωστόσο, η ομάδα του Νάγκελσμαν απέκτησε πάλι τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 56′ μετά το απρόσεκτο μαρκάρισμα του Ντέιβις πάνω στον Λάιμερ κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Τίμο Βέρνερ στο 58′ και έκανε το 1-0.

Στο 62′ η Λειψία βρέθηκε πολύ κοντά και στο δεύτερο γκολ, με τον Ανχελίνο να φεύγει στην κόντρα, να πασάρει, ο Βέρνερ να αφήνει για τον Σικ και εκείνος να κάνει ένα σουτ το οποίο απέκρουσε για άλλη μια φορά ο εκλπηκτικός Γιορίς.

Στο 73′ τα “σπιρούνια” έφτασαν “μια ανάσα” από την ισοφάριση, όταν με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λο Σέλσο η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Στα υπόλοιπα 20 λεπτά της αναμέτρησης οι ρόλοι άλλαξαν τελείως, με τους γηπεδούχους να έχουν το “πάνω χέρι” και να πιέζουν αποσκοπώντας να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, όμως αυτό δεν έγινε ποτέ και η γερμανική ομάδα έφυγε με τη νίκη από το Λονδίνο.

Κίτρινες: Λο Σέλσο, Ντέιβις, Λαμέλα – Σάμπιτζερ, Βέρνερ, Ενκουνκού

Τότεναμ: Γιορίς, Οριέ, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Γουίνκς, Φερνάντες (64′ Λαμέλα), Λο Σέλσο, Άλι (64′ Εντομπελέ), Μπέργκβαϊν, Μούρα

Λειψία: Γκουλάτσι, Κλόστερμαν, Αμπάντου, Χάλστενμπεργκ, Μουκιελέ, Ζάμπιτσερ, Λάιμερ (83′ Φόρσμπεργκ), Ανχελίνο, Ενκουνκού (74′ Χαιντάρα), Βέρνερ, Σικ