Ήταν ανώτερη

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ γνώρισε την ήττα στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 69-81  από τη Φενέρμπαχττσε για την 11η αγωνιστική της ευρωλίγκας και πλέον βρίσκεται εκτός ζώνης play-off.

Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη ήττα του και 6 συνολικά και με ρεκόρ 5-6 βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας σε αντίθεση με την Φενέρμπαχτσε, που έφυγε από το ΟΑΚΑ για πρώτη φορά σε regular season με το ρόζ φύλλο, που ανέβηκε στο 10-1 και στην πρώτη θέση.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν πιο διαβασμένη, πιο εύστοχη, καλύτερη σχεδόν σε όλους τις στατιστικές κατηγορίες, πιο ομαδική και δίκαια έφτασε στην νίκη σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που προβλημάτισε για μία ακόμα αναμέτρηση με την εμφάνιση του.

Είναι χαρακτηριστικό οτι οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε μοίρασαν συνολικά 25 τελικές πάσες έναντι μόλις 16 των πρωταθλητών Ελλάδας.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η τελευταία περίοδος όταν οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε κατάφεραν και προηγήθηκαν με 10 πόντους(63-73) βάζοντας τέλος στα όποια όνειρα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ για νίκη.

Ζοφρέ Λοβέρν και Γιαν Βέσελι (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, αλλά και πέντε λάθη) έκαναν τρομερή δουλειά στις δύο ρακέτες, ωστόσο ο Νίκολα Κάλινιτς ήταν εκείνος που πραγματικά ξεχώρισε -για ακόμα μία φορά στο ΟΑΚΑ- και δικαιούται τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης. Ο Σέρβος περιφερειακός ήταν τρομερός σε άμυνα κι επίθεση, έπαιξε 31 λεπτά, σκόραρε 18 πόντους με 1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 4/6 βολές, μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε μια μπάλα, δέχθηκε το περισσότερο “ξύλο” και όμως άντεξε για να κουβαλήσει την ομάδα του στη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε κάπως νευρικά την αναμέτρηση με αποτέλεσμα η Φενέρμπαχτσε να το εκμεταλλευτεί και να προηγηθεί με 13-6 και 18-10. Στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε στους 3 πόντους το σκορ (17-20) που ήταν και το τελικό για τα πρώτα δέκα λεπτά.

Η αστοχία του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ από τη γραμμή κυρίως των 3 πόντων δεν του δημιούργησε πολλά προβλήματα ,καθώς έβγαλε εξαιρετική ενέργεια στην άμυνα και δεν επέτρεψε στη Φενέρμπαχτσε να προηγηθεί με μεγάλη διαφορά. Μάλιστα ο Λοτζέσκι κατάφερε και έφερε την αναμέτρηση στα ίσια(24-24). Τρία σερί τρίποντα όμως από τη Φενέρμπαχτσε έδωσε αέρα 5 πόντων(30-35) με τον Λεκαβίτσιους όμως χάρις σε μία τρομερή ατομική ενέργεια να μειώνει στο τελικό για το πρώτο ημίχρονο(33-35).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Φενέρμπαχτσε να διατηρεί αυτό το μικρό προβάδισμα και μάλιστα χάρις σε ένα επιμέρους 6-11 να προηγηθεί με 46-39 αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει ταιμ ουτ. Ο Νίκ Καλάθης με προσωπικούς πόντους ήταν αυτός που σήμανε την αντεπίθεση για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ που μείωσε στο 47-48, εμώ λίγα λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 49-49. Η Φενέρμπαχτσε με ένα μίνι ξέσπασμα προηγήθηκε και πάλι με 4 πόντους(52-56) που ήταν και το τελικό σκορ για την τρίτη περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ φάνηκε να χάνει τα πατήματα του στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Φενέρμπαχτσε και αύξησε το προβάδισμα της(54-61). Η ομάδα του Ομπράντοβιτς πατούσε καλύτερα στο παρκέ είχε ενέργεια και ανέβασε στο +10(63-73) δείχνοντας ότι μπορεί να φύγει από το ΟΑΚΑ με την νίκη. Από εκείνο το σημείο και μετά τα πάντα είχαν τελειώσει στο ΟΑΚΑ και η Φενέρμπαχτσε με το τελικό 69-81 πρόσθεσε ακόμα μία νίκη την 10η στο φετινό της σακούλι, ενώ ο Παναθηναϊκός γνώρισε την 6η του ήττα στη φετινή διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-35, 52-56, 69-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 7 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάνγκφορντ 4 (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Παππάς 13 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Γκιστ 4 (2 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Λοτζέσκι 13 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 14 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 4

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 3 (1), Μέλι 5 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κάλινιτς 18 (1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Σλούκας 9 (0/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκούντουριτς 7, Βέσελι 15 (4/6 δίποντα, 7/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Ντίξον 3 (1), Ντατόμε 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λοβέρν 16 (4/9  δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ),