Ήττα για την Εθνική Γυναικών από την Ουκρανία

Ηττήθηκε η Εθνική Ομάδα Γυναικών από την Ουκρανία.

Την ήττα με 0-4 γνώρισε η Εθνική Ελλάδας Γυναικών από την Ουκρανία στο «Απόστολος Νικολαΐδης», για τον για τον έβδομο αγώνα της στον 9ο προκριματικό όμιλο του UEFA Women’s Euro 2022.

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να πετύχει κάτι καλό, όμως η Ουκρανία ήταν ανώτερη και έφτασε στη νίκη.

Σκόρερ για τις φιλοξενούμενες, η Νατίγια Πατσουλάγια στο 5’, η Ντάρια Κράβετς στο 29’ και στο 55’ και η Νάντια Κούνινα στο 83′.

Τελευταίος αγώνας για την Ελλάδα, στις 27 Νοεμβρίου εκτός έδρας κόντρα στη Γερμανία.

Το ματς

Σε σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε την Εθνική Ελλάδας ο Γιώργος Κυριαζής. Με την Ανθή Παπακωνσταντίνου κάτω από τα δοκάρια, τις Μαρία Πατερνά και Μαρία Μήτκου στα άκρα της άμυνας, Αναστασία Γκάτσου και Δανάη Σιδηρά στόπερ, Κωνσταντίνα Στράντζαλη και (η αρχηγός) Ελένη Κακαμπούκη στον άξονα, τις Αναστασία Σπυριδωνίδου και Ιωάννα Χαμαλίδου στα άκρα, η Θένια Ζέρβα σε δημιουργικό ρόλο και η Ελένη Μάρκου στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη, επίσης με τον ίδιο σχηματισμό, 4-2-3-1 παρέταξε την Ουκρανία η Ναταλία Ζιντσένκο.

Αμυντικό κυρίως παιχνίδι για την ελληνική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο. Η Ουκρανία μπήκε πιο καλά και έφτασε στο γκολ, με το 0-2 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο, η Εθνική άλλαξε την εικόνα της, μπήκε πιο καλά, με μεγαλύτερη συγκέντρωση και δημιούργησε φάσεις, ωστόσο οι φιλοξενούμενες ήταν εκείνες που τελικά έφτασαν στη νίκη.

Μόλις στο 5ο λεπτό η Ουκρανία προηγήθηκε. Ύστερα από σέντρα της Φιλένκο στο κέντρο της άμυνας, η Παντσουλάγια έκανε κεφαλιά και έκανε το 0-1.

Στο 26’ η Παπακωνσταντίνου απέκρουσε με διπλή προσπάθεια σουτ της Κράβετς.

Ωστόσο στο 29’ ήρθε το δεύτερο γκολ. Μετά από εκτέλεση φάουλ της Σμάτκο, η Παπακωνσταντίνου απέκρουσε, ωστόσο η Κράβετς από κοντά έκανε με πλασέ το 0-2.

Στο 33ο λεπτό, η Γρηγορία Πούλιου πήρε τη θέση της Ελένης Μάρκου στην κορυφή της επίθεσης.

Στο 35’ η Ζέρβα προσπάθησε να βρει με σέντρα την Πούλιου, αλλά η Σανίνα βγήκε και μπλόκαρε.

Στο 55’ η Ουκρανία έφτασε στο τρίτο γκολ. Η Κουνίνα εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, η Κράβετς έπιασε κεφαλιά και έκανε το 0-3.

Στο 60’ η Παπακωνσταντίνου απέκρουσε σουτ της Μαλάχοβα.

Από το 64ο λεπτό, οι Αθανασία Μωραΐτου και η Νικολέτα Πίτσιου πέρασαν στο ματς αντί των Κακαμπούκη και Ζέρβα.

Στο 66’ η νεοεισελθούσα Μωραΐτου σούταρε από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνά εκτός.

Ακόμη δύο αλλαγές για την Εθνική, στο 76′ με τις Ειρήνη Νεφρού και Βεατρίκη Σαρρή, να περνούν αντί των Σιδηρά και Χαμαλίδου.

Στο 83′ η Ουκρανία σκόραρε ξανά. Ύστερα από σέντρα της Σμάτκο, η Κούνινα από κοντά έκανε το 0-4.

Η Ανθή Παπακωνσταντίνου στο 86′ μπλόκαρε το φάουλ της Κρίστιουκ.

Στο 92′ η Σαρρή εκτέλεσε κόρνερ, ωστόσο το σουτ της Πίτσιου δεν βρήκε στόχο.

Ελλάδα (Γιώργος Κυριαζής): Παπακωνσταντίνου, Πατερνά, Μήτκου, Γκάτσου, Σιδηρά (76′ Νεφρού), Στράντζαλη, Κακαμπούκη (64’ Μωραΐτου), Σπυριδωνίδου, Χαμαλίδου (76′ Σαρρή), Ζέρβα (64’ Πίτσιου), Μάρκου (34’ Πούλιου)

Ουκρανία (Ναταλία Ζιντσένκο): Σανίνα, Φιλένκο (81′ Βορονίνα), Πέτρικ (74′ Ποντόλσκα), Κράβετς, Σμάτκο, Άντρουστσακ (60’ Βορονίνα), Κίμιχ, Κούνινα, Κόζλοβα (81′ Κρίστιουκ), Καλίνινα (46’ Μαλάχοβα), Παντσουλάγια

Στα μέχρι τώρα παιχνίδια του 9ου προκριματικού ομίλου, η Ελλάδα έχει 7 βαθμούς και μετρά 2 νίκες, 1 ισοπαλία και 4 ήττες.

Τo επόμενo παιχνίδι της Εθνικής, που θα είναι και το τελευταίο για αυτή τη διοργάνωση, είναι στις 27 Νοεμβρίου εκτός έδρας κόντρα στη Γερμανία.