Ήττα ”σοκ” για την Τιρασπόλ, ”στραβοπάτησε” η Σλόβαν, εύκολο έργο για Ρόζενμποργκ και Μάριμπορ

Πολλές εκπλήξεις επιφύλασσε και η δεύτερη μέρα για τον πρώτο προκριματικό του Champions League. Μάριμπορ και Ρόζενμποργκ εξασφάλισαν την πρόκριση με εκτός έδρας νίκες, ενώ εκπλήξεις σημειώθηκαν στη Μολδαβία και τη Σλοβακία. Ισορροπία στα άλλα ματς…

Η Μάριμπορ δυσκολεύτηκε για 43′ λεπτά στην Ισλανδία απέναντι στη Βαλούρ. Το γκολ του Πέριτσιτς “έλυσε” τα πόδια των Σλοβένων, για να επέλθει το τελικό 3-0.

Παρόμοιο έργο είχε και η Ρόζενμποργκ, που επικράτησε της αδύναμης Λίνφιλντ στο Μπέλφαστ με 2-0 και έκανε τη ρεβάνς να μοιάζει διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τεράστια έκπληξη στη Μολδαβία, όπου η Σερίφ Τιρασπόλ υποδέχθηκε τη Σαμπουρτάλο Τιμπίλσι όντας το απόλυτο φαβορί. Το διπλό με… απόδοση 11 στις στοιχηματικές εταιρίες φάνταζε δύσκολο έως ακατόρθωτο. Κι όχι απλά ήρθε, αλλά έγινε με εμφατικό και δίκαιο τρόπο, κάτι που μαρτυρά το τελικό 3-0.

Σπουδαίο αποτέλεσμα και για την Σουτιέσκα κόντρα στη Σλόβαν Μπρατισλάβα. Με γκολ του Κογιάσεβιτς στην τελευταία φάση κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Μαυροβούνιοι απέσπασαν ισοπαλία 1-1 και έδωσαν ενδιαφέρον στη ρεβάνς, όπου και πάλι η Σλόβαν θα είναι το μεγάλο φαβορί, καθώς με νίκη θα προκρίνεται εκείνη στην επόμενη φάση.

Ίδιο αποτέλεσμα (1-1) και στη Μπορίσοφ Αρένα ανάμεσα σε Μπάτε και Πιαστ Γκλιβίτσε. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς καλύτεροι και θα μπορούσαν να νιώθουν αδικημένοι από το τελικό αποτέλεσμα.

Η Παρτιζάνι με την Καραμπάγκ και η Ντούνταλκ με την Ρίγα έμειναν στο 0-0, χωρίς να προσφέρουν ιδιαίτερο θέαμα και θα κριθούν όλα στις ρεβάνς του Αζερμπαϊτζάν και της Λετονίας αντίστοιχα.

Στο μοναδικό ματς από τα οκτώ συνολικά, στο οποίο επικράτησε γηπεδούχος, η ιστορική Φερεντσβάρος έκανε σημαντικό βήμα για την επανεμφάνισή της στο ευρωπαϊκό στερέωμα. Νίκησε στις λεπτομέρειες με 2-1 απέναντι σε μια πολύ δυνατή αντίπαλο όπως η Λουντογκόρετς και θα πάει στη Βουλγαρία να υπερασπιστεί το πιο “εύθραυστο” προβάδισμα σε νοκ-άουτ ματς, που δεν είναι άλλο από το 2-1.