Στον ημιτελικό η Νιγηρία

Νικήτρια αναδείχθηκε η Νιγηρία με 2-1 κόντρα στη Νότια Αφρική στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προκριθούν στον ημιτελικό χάρη στο γκολ του Τσουκγουεζε και του Τρόουστ-Εκόνγκ, πανηγυρίζοντας έτσι μια σπουδαία νίκη. Στην φάση των ημιτελικών η Νιγηρία θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Ακτή Ελεφαντοστού-Αλγερία.

Στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τσουκγουεζε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ο Ζούνγκου στο 71’ νίκησε τον Ακπέγι και έφερε το ματς στα ίσα.

Λίγο πριν τη λήξη, στο 89’ ο Τρόουστ-Εκόνγκ σκόραρε και χάρισε τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του.

Κίτρινες: Μοτχίμπα, Μούσα, Χλατσαβάγιο, Τάου, Μκίζε

Νιγηρία: Ακπέγι, Αβαζιέμ, Τρόουστ-Εκόνγκ, Ομερούο, Κόλινς, Ετέμπο, Ντίντι, Τσουκγουεζε, Ιβόμπι (91’ Μπάλογκουν), Μούσα (81’ Σιμόν), Ιγκαλό

Νότια Αφρική: Γουίλιαμς, Μκίζε, Χλατσαβάγιο, Μκουανάζι, Χλάντι, Ζούνγκου, Φέρμαν, Μοκότζο, Τάου, Μοτχίμπα (86’ Φέλντβαϊκ), Λορτς (58’ Ζβάνε)