Ηττήθηκε από την Λαμία στην Ριζούπολη ο Απόλλων Σμύρνης

Η Λαμία νίκησε τον Απόλλωνα στην Ριζούπολη με πρωταγωνιστή τον Ρόμανιτς.

Ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε με 0-1 από τη Λαμία στη Ριζούπολη για την 7η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκ1 και κάπως έτσι ολοκλήρωσε τις εντός έδρας εμφανίσεις του για την φετινή σεζόν.

Το Ρόμανιτς πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήταν στο 9ο λεπτό με το σουτ του Κολ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Επασί.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Λαμία πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ρόμανιτς. Ο ποδοσφαιριστής της Λαμίας βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ νίκησε τον Βέρχουλστ. Ο Απόλλων απείλησε στο 14′ με το σουτ του Φερνάντεθ που μάζεψε ο Επασί.

Στο 31′ ο Ρόμανιτς έκανε την προσπάθεια αλλά ο Βέρχουλστ ήταν σε ετοιμότητα. Ενώ στο 45′ ο Βέρχουλστ και πάλι έκανε την επέμβαση σε τελείωμα του Ρόμανιτς.

Στο 50′ ο Απόλλων κέρδισε φάουλ ο Κολ ανέλαβε την εκτέλεση, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο. Δύο λεπτά αργότερα ο Ιωαννίδης μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ αλλά ο Αντέτζο έσωσε την εστία της ομάδας του.

Στο 65′ ο Μπεντινέλι βρέθηκε απέναντι από την εστία της Λαμίας αλλά ο τερματοφύλακας της ομάδας της Φθιώτιδας έκανε την επέμβαση.

Στο 78′ ο Φατιόν πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ που δεν απείλησε την εστία της Λαμίας.

Σκόρερ: Ρόμανιτς 10′

Κάρτες: Μπεντινέλι 45+1′, Ιωαννίδης 77′

Απόλλων Σμύρνης (Μάκης Χάβος): Βέρχουλστ, Χουχούμης (80′ Ρώσση), Τσαμπούρης (63′ Ντάουντα), Ντομίνγκες, Κάλισιρ, Μπαξεβανίδης, Φατιόν, Φερνάντεθ, Κολ (80′ Λαγός), Μπεντινέλι, Ιωαννίδης (80′ Βάρκας)

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Βύντρα, Αντέτζο, Σαραμαντάς, Προβυδάκης, Παλαβαντιασβίλι, Τζανδάρης (86′ Μπιάρνασον), Ρόμανιτς (86′ Πίτι), Τιρόνε (58′ Βασιλακάκης) Καραμάνος