Πήρε το ντέρμπι της Αιώνιας πόλης η Ρόμα

Η Ρόμα νίκησε την μισητή Λάτσιο και περιμένει γκέλα της Σασουόλο, για να κλειδώσει την Ευρώπη

Στο Ολίμπικο και το μεγάλο ντέρμπι της Ρώμης, η Ρόμα του Φοσένκα νίκησε με 2-0 τη Λάτσιο και πλέον περιμένει να χάσει η Σασουόλο στο παιχνίδι με την Πάρμα, ώστε να «κλειδώσει» την έξοδο της στην Ευρώπη. Έπειτα από 37 αγωνιστικές οι «τζιαλορόσι» έφτασαν τους 61 βαθμούς στο +5 από την Σασουόλο, που αγωνίζεται αύριο.

Η Λάτσιο ήταν η καλύτερη ομάδα στο πρώτο ημίχρονο και αυτή με τις περισσότερες ευκαιρίες. Ωστόσο, η Ρόμα ήταν αυτή που ευτύχησε να σκοράρει πρώτη.

Στο 42′ ο Ελ Σααραουί έβγαλε πάσα στον Τζέκο, εκείνος έκανε εντυπωσιακή ατομική ενέργεια από τα αριστερά και έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον Μικιταριάν. Ο Αρμένιος έφτασε τα 12 γκολ στη φετινή Serie A.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόμα ήταν καλύτερη και κατάφερε να σφραγίσει το πολύτιμο τρίποντο. Στο 78′ ο Πέδρο έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, έμεινε όρθιος από τα μαρκαρίσματα και με ωραίο σουτάρει εκτός περιοχής έγραψε το τελικό 2-0.

Οι Λατσιάλι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, ύστερα από την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ατσέρμπι, στο 88′.

Ρόμα: Φουζάτο, Κάρσντορπ, Μαντσίνι, Ιμπάνιεζ (38′ Κουμπούλα), Πέρες (46′ Σαντόν), Κριστάντε, Νταρμπό, Μχιταριάν, Πελεγκρίνι (72′ Βιγιάρ), Ελ Σαραουί (72′ Πέδρο), Τζέκο (90′ Μαγιοράλ)

Λάτσιο: Ρέινα, Μάρουσιτς (73′ Φαρές), Ατσέρμπι, Ράντου (73′ Καϊσέδο), Λάτσαρι, Μιλίνκοβιτς Σάβιτς (84′ Ακπά Ακπρό), Λούκας, Αλμπέρτο, Λούλιτς (59′ Φελίπε), Μουρίκι (59′ Περέιρα), Ιμόμπιλε