Και ο Τζόλης το… βιολί του!

Με «σπασμένα φρένα» πορεύεται πλέον ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της απευθείας αποβολής του του Ομάρ Ελ Καντουρί, το απόγευμα της Κυριακής (6/12) ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να νικήσει με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα για την 11η αγωνιστική της Super League 1, «επουλώνοντας» με αυτό τον τρόπο την… πληγή που του προκάλεσε η Ομόνοια στην Λευκωσία για τον πρόωρο αποκλεισμό από το Europa League.

Πρωταγωνιστής για άλλο ένα παιχνίδι; Μα φυσικά ο Χρήστος Τζόλης!

Το wonderkid των «ασπρόμαυρων» έκανε κυριολεκτικά τα πάντα στο ματς εναντίον των Αρκάδων. Αρχικά, στο 64′ σημείωσε με ασύλληπτο δεξί σουτ το πρώτο γκολ των γηπεδούχων με τον δεξιό οπισθοφύλακα του Αστέρα, Ρούμπεν Γκαρσία, να αδυνατεί να τον «κόψει», ενώ και ο τερματοφύλακας, Νίκος Παπαδόπουλος, δεν μπόρεσε σε καμία των περιπτώσεων να αντιδράσει.

Όμως, ο πιτσιρικάς δεν σταμάτησε εκεί. Πέντε λεπτά αργότερα βρέθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Τριαντάφυλλο Πασαλίδη να τον ρίχνει εντός αυτής και να κερδίζει το πέναλτι. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς ευστόχησε και κάπως έτσι ΚΑΙ ο αγώνας αυτός φέρει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του απίστευτα ταλαντούχου ποδοσφαιριστή.

Παράλληλα, ο σούπερ φορμαρισμένος Τζόλης μετράει τέσσερα γκολ και μία τελική πάσα στις τελευταίες τέσσερις αναμετρήσεις του ΠΑΟΚ ανεξαρτήτως διοργάνωσης απέναντι σε PSV Αϊντχόφεν, Λαμία, Ομόνοια και Αστέρα Τρίπολης, όντας συνάμα ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με οκτώ τέρματα και τέσσερις ασίστ από την αρχή της αγωνιστικής περιόδου σε 18 εμφανίσεις.

Όσον αφορά το που μπορεί να φτάσει ο 18χρονος άσος με το φοβερό… άστρο του που λάμπει αδιάκοπα στην Τούμπα, μόνο ο ίδιος το ξέρει. Αν και φαίνεται πως ο μικρός δεν βάζει πουθενά όρια, ξεχειλίζοντας από αυτοπεποίθηση και το καλό θράσος.