“Μίλησε” και πάλι ο Τζόλης

Ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ που έμεινε με 10 παίκτες και νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης με τον Τζόλη να πετυχαίνει γκολ και να κερδίζει πέναλτι.

Τη νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης πήρε ο ΠΑΟΚ με 2-0 στο γήπεδο της Τούμπας, για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβασε την απόδοσή της και «σκαρφάλωσε» στη 2η θέση με 24 βαθμούς. Οι Αρκάδες από την άλλη είναι στους 12 βαθμούς.

Τα γκολ της νίκης του «δικεφάλου του βορρά» πέτυχαν ο Χρήστος Τζόλης στο 64’ και ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς με πέναλτι στο 70’.

Ενώ οι Θεσσαλονικείς έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ομάρ Ελ Καντουρί στο 38′.

Το ματς

Σε σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάχθηκαν και οι δύο ομάδες. Για τον ΠΑΟΚ, ο Πάμπλο Γκαρσία επέλεξε τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, Ροντρίγκο Σοάρες, Ίνγκασον, Μιχαηλίδη, Γιαννούλη στην άμυνα, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Σβαμπ στον άξονα, Τζόλης, Ελ Καντουρί, Ζίβκοβιτς μεσοεπιθετικά και ο Σφιντέρσκι στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Μίλαν Ράσταβατς παρέταξε τον Παπαδόπουλο στο τέρμα, Ρουμπέν Γκαρθία, Σουάρεθ, Καστάνιο, Άλβαρεζ στην άμυνα, Βαλιέντε, Μπόρχα Φερνάντεθ στο κέντρο, Σίτο, Τιλίκα, Ριέρα μεσοεπιθετικά και ο Ρεγκίς στην επίθεση

Στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ένα κακό παιχνίδι, με λίγες φάσεις και από τις δύο πλευρές. Ο μεν ΠΑΟΚ προσπαθούσε να επιβάλλει το παιχνίδι του και να επιτεθεί, απέναντι σε έναν πολύ καλά στημένο τακτικά Αστέρα.

Στην επανάληψη ωστόσο οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοσή τους, με τον «δικέφαλο του βορρά» να είναι πιο αποτελεσματικός και να φτάνει στα γκολ και στη νίκη, με τον Τζόλη να πετυχαίνει ένα γκολ και να κερδίζει και το πέναλτι που ευστόχησε ο Ζίβκοβιτς.

Στο 17’ ο Σίτο έκανε ατομική ενέργεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έκανε σέντρα αλλά ο Μιχαηλίδης την απομάκρυνε.

Ενώ στο 31’ ο Ρεγκίς έκανε κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά στη συνέχεια ο Γιαννούλης απομάκρυνε.

Στο 33’ ο Ελ Καντουρί μπήκε στην περιοχή, ο Σουάρεθ πήγε να διώξει τη μπάλα ρίσνοντας στο έδαφος τον παίκτη του ΠΑΟΚ. Ο Ελ Καντουρί στη συνέχεια χτύπησε εκτός φάσης τον παίκτη του Αστέρα, με τον διαιτητή αφού συμβουλεύτηκε το VAR (του έδειξε αρχικά κίτρινη), τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ενώ παράλληλα δεν υπήρξε πέναλτι.

Λίγο μετά το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, στο 52’, ο ΠΑΟΚ έκανε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σβαμπ έπιασε κεφαλιά που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ενώ στο 57’ ο Ίνγκασον σέντραρε από δεξιά με το αριστερό, η μπάλα βρήκε στον Άλβαρεζ, πήρε φάλτσα και κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Στο 63’ ο Κρέσπο έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή που πέρασε λίγο έξω.

Και στο 64’ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε. Ο Τζόλης πήρε τη μπάλα, κινήθηκε από αριστερά, έφερε τη μπάλα στο δεξί και εξαπέλυσε δυνατό σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Παπαδόπουλου για το 1-0.

Ο νεαρός μέσος μετά από νέα προσπάθειά του στο 69’ μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Πασαλίδη. Ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι και στο 70’ ο Ζίβκοβιτς νίκησε τον Παπαδόπουλο από τα 11 βήματα για το 2-0.

Στο 80’ ο Γκόμες εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο Σοάρες (21’ λ.τρ. Ουαγκέ), Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Σβαμπ, Τζόλης (88’ Μουργκ), Ελ Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς (88’ Κρέσπο), Σφιντέρσκι

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Ρουμπέν Γκαρθία, Σουάρεθ (60’ Ιγκλέσιας), Καστάνιο, Άλβαρεζ, Βαλιέντε (60’ Πασαλίδης), Μπόρχα Φερνάντεθ (78’ Τζίμας), Σίτο (78’ Γκόμες), Τιλίκα, Ριέρα, Ρεγκίς