Και τώρα πάνε προς Βαρκελώνη οι “Κόκκινοι”

Πανηγυρική πρόκριση για άλλη μία φορά στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ πανηγύρισε η Λίβερπουλ αφού ισοπέδωσε την Πόρτο με 1-4 στην έδρα της και 1-6 συνολικά σκορ.

Σεμεγάλη βραδιά ήταν τρίδυμο Σάλαχ, Κάνε και Φιρμίνο όπου “έκοβαν κι έραβαν” σε κάθε επιθετική τους προσπάθεια.

Το πρώτο εικοσαλεπτο μπορεί να άνηκε στους γηπεδούχους καθώς είχαν την συντριπτική κατοχή της μπάλας και απειλησαν αρκετές φορές την εστία του Άλισον όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να σκοράρουν πρώτοι.

Ο Μάνε άνοιξε το σκορ στο 24‘ έπειτα από ένα κακό σουτ που βγήκε τελικά για πάσα από τον Σάλαχ. Ο διαιτητής χρειάστηκε να συμβουλευτεί το VAR καθώς η φάση ήταν αρκετά οριακή για οφσάιντ.

Το σκορ κύλησε κάπως έτσι ομαλά στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν παρουσιάσει από ένα καλό εικοσάλεπτο η κάθε μία.

Στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης οι “Ρεντς” έκαναν δύο τα τέρματα τους. Ο Φιρμίνο έκλεψε στην άμυνα, έδωσε στον Βαϊνάλντουμ, ο Ολλανδός στον Άρνολντ που σέρβιρε την τέλεια πάσα στον Σαλάχ με τον Αιγύπτιο να κάνει ένα εκπληκτικό πλασέ προς την εστία του Κασίγιας.

Τρία λεπτά αργότερα(68′) από την εκτέλεση κόρνερ του Τέλες, ο Μιλιτάο κέρδισε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά μείωσε σε 1-2.

Ο Φιρμίνο ήταν αυτός που στο 77‘ έγραψε το 1-3 και ολοκλήρωσε την τριπλέτα των σκόρερ. Εξαιρετική ασίστ του Χέντερσον που σέντραρε από τα δεξιά για τον Βραζιλιάνο όπου σκόραρε με κεφαλιά.

Το τελικό 1-4 ήρθε κι αυτό με κεφαλιά στο 84′. Εκτέλεση κόρνερ του Μίλνερ, πρώτη κεφαλιά του Μάνε προς τον Φαν Ντάικ για να διευρύνει κι άλλο τον δείκτη του σκορ.

Πλέον αναμένουμε μεγάλη διασταύρωση στην φάση των τεσσάρων. Μπαρτσελόνα και Λίβερπουλ θα συγκρουστούν στον δρόμο τους για τον μεγάλο τελικό. Η πρώτη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για την Τρίτη του Πάσχα στις 30/04 στην Βαρκελώνη ενώ η ρεβάνς μία εβδομάδα μετά, 07/05 στην Αγγλία.