Κάκιστη ΑΕΚ έχασε απο το Ρέθυμνο στην Κρήτη

Η ΑΕΚ έχασε απο το Ρέθυμνο στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” για την 5η αγωνιστική της Basket League και έτσι μετράει μία νίκη σε 5 αγώνες πρωταθλήματος, ενώ αντίστοιχα οι Κρητικοί έκαναν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι κιτρινόμαυροι δεν ήταν σε καλή μέρα είτε αμυντικά είτε επιθετικά (26/58 σουτ εντός πεδιάς), ενώ η ομάδα του Ρεθύμνου εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Σλότερ και “χτύπαγε” συνεχώς τους “κιτρινόμαυρους” με πικ εν ρολ. Κορυφαίοι από την Ένωση οι Λάγκφορντ με 17, Σαντ Ρος με 10 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και ο Τολιόπουλος με 10. Από τους γηπεδούχους εξαιρετικός ήταν ο Χριστοδούλου με 19 και Φράνκαμπ με 17 πόντους έκαστος.

Αναλυτικά το ματς:

Η ΑΕΚ μπήκε άσχημα στο παιχνίδι με το Ρέθυμνο να κάνει ένα σερί 6-0 για να ανεβάζει το σκορ στο 8-2. Το Ρέθυμνο συνέχισε την καλή του εμφάνιση φτάνοντας έτσι την διαφορά μέχρι και στο +14. Η ΑΕΚ μείωσε το προβάδισμα των Κρητικών μετά από 5 λεπτά χωρίς σκορ, με τον Ματσιούλις για να επαναφέρει την διάφορα στο +14 ο Φρανκαμπ. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ βελτιώθηκε μειώνοντας το σκορ σε 20-11 κλείνοντας έτσι την πρώτη περίοδο.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έριξαν την απόδοση τους και επέτρεψαν στην Ένωση να πλησιάσει στο σκορ με το καλάθια των Τσαλμπουρη και Σαντ Ρος (24-17). Το Ρέθυμνο έκανε την διαφορά διψήφια με γρήγορε καλάθια από Φρανγκαμπ και βολές από τον Μαραγκάκη. Παρά τα συνεχόμενα σκορ από τις δυο ομάδες η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους 7 κρατώντας έτσι το Ρέθυμνο μπροστά στο σκορ. Το ματς συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος της περιόδου με τον Λανγκφορντ, να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι του δεκαλέπτου 2 δευτερόλεπτα πριν την λήξη (43-36).

Το δεύτερο ημίχρονο το Ρέθυμνο κράτησε την διαφορά πάνω από τους 7 φτάνοντας μερικές φορές και το +9 παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ να μειώσει. Οι Κρητικοί εκμεταλλεύονται συνεχώς την απουσία του Μαρκους Σλοτερ, παίζοντας συνέχεια πικ εν ρολ σκοράροντας σχετικά εύκολα (55-45). Οι γηπεδούχοι ανεβασαν το προβάδισμα στο +14 με τα καλάθια των Φρανκαμπ και Χριστοδούλου με 2’52″ να απομένουν. Η Ένωση δεν μπορούσε να βρει καλάθι για 3 λεπτά αγώνα για να βάλει τέλος σε αυτή την “ξηρασία” ο Τολόπουλος με σουτ 2 πόντων. Η περίοδος τελείωσε με σκορ 61-48.

Η ΑΕΚ μπήκε στην τελευταία περίοδο παίζοντας καλές άμυνες και με το 3ποντο του Χρυσικόπουλου μείωσε στους 10 το ματς. Ο Τολιοπουλος ήταν εξαιρετικός απαντώντας στα καλάθια των Καμπερίδη και Χοτον. Η διαφορά παρέμεινε κολλημένη σε διψήφια νούμερα χωρίς να μπορεί η ΑΕΚ να μειώσει αλλά ούτε και το Ρέθυμνο να μπορεί να αυξήσει το προβάδισμα του (68-58). Η Ένωση έτρεξε ένα σερί 7-0 στο τελευταίο ενάμιση λεπτό με αποτέλεσμα το -11 να έχει γίνει -4, όμως ο Χριστοδούλου πέτυχε καλάθι στο 1’04 του αγώνα αυξάνοντας την διαφορά στο +6 (73-67). Οι βολές του Χοτον στα 33 δεύτερα ήταν αυτές που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ 75-68.

Δεκάλεπτα: 20-11, 43-36, 61-48, 75-67.

Ρέθυμνο: 22/33 2π., 5/19 2π., 16/24 βολές, 40 ριμπάουντ (29+11), 16 ασίστ, 14 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα.

ΑΕΚ: 20/38 2π., 6/20 3π., 9/14 βολές, 25 ριμπάουντ (19+6), 10 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα.

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Χάρις 5π. (10 ριμπάουντ), Μάρεϊ 8π. (5 ριμπάουντ), Λι 4π., Γκόρντον 5π. (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φράνκαμπ 17π. (6/7 2π., 1/7 3π., 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Καμπερίδης 6π., Χριστοδούλου 19π. (4/7 2π., 2/4 3π., 5/9 βολές, 3 ριμπάουντ), Ραζής, Χότον 8π. (10 ριμπάουντ), Μαραγκάκης 3π..

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8π., Κακλαμανάκης, Λάνγκφορντ 17π. (4/9 2π., 2/6 3π., 3/6 βολές), Σαντ – Ρος 10π. (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρέι 7π., Μαυροειδής 3π., Γκίκας 2π., Τολιόπουλος 11π. (4/5 2π., 1/1 3π.), Γιαννόπουλος, Ματσιούλις 3π., Τσαλμπούρης 6π., Ρογκαβόπουλος.