Λιγκ Καπ Βόλεϊ: Στα ημιτελικά Ολυμπιακός, ΠΑΟ, ΠΑΟΚ και Φοίνικας

Νίκησαν εύκολα και προκρίθηκαν Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός, για την 3η αγωνιστική για την φάση των ομίλων στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-0 σετ τον Α. Ο. Φοίνικας Σύρου. Με το ίδιο σκορ επικράτησαν και ο ΠΑΟΚ επί της Α. Σ. Ελπίδας Αμπελοκήπων, όπως επίσης και ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Κηφισιά.

Α.Σ.Ελπίδα Αμπελοκήπων – Π.Α.Ο.Κ. 0-3

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ την Ελπίδα Αμπελοκήπων. Ο “δικέφαλος” του βορρά, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή μέχρι και το τέλος. Ο Άλμπο Νταριέλ με 16 πόντους να είναι ο καλύτερος του παίκτης. Η Ελπίδα Αμπελοκήπων παρουσιάστηκε βελτιωμένη αλλά υπήρχε διαφορά δυναμικότητας απέναντι στους κυπελλούχους.

Α.Ο.Π.Κηφισιάς – Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3

Ο Παναθηναϊκός μετά την απώλεια του πρώτου σετ στον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό μπήκε δυνατά στο Ζηρίνειο και δεν άφησε καμία αντίδραση στους γηπεδούχους. Το “τριφύλλι” νίκησε με 3-0 σετ την Κηφισιά και εξασφάλισε την πρόκριση του στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Οι πράσινοι ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια, με 63% αποτελέσματα και έναν εξαιρετικό Στάροβιτς.

Ολυμπιακός – Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-0

Στα ημιτελικά θα βρεθεί και ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε με 3-0 σετ τον Φοίνικα Σύρου. Παρόλο που ηττήθηκαν οι νησιώτες, κατάφεραν να πάρουν και αυτοί μια θέση στα ημιτελικά ως καλύτερη 3η ομάδα.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν αντιμετώπισαν αγωνιστικά κανένα πρόβλημα. Όπως δείχνει και το σκορ ο Ολυμπιακός είχε συνεχώς το προβάδισμα και τον έλεγχο του σκορ. Εντυπωσιακοί ήταν οι Φίνγκερ, Γκέργκι, Χουσάι και ο πασαδόρος των ερυθρόλευκων Τερβαπόρτι.