«Κακός δαίμονας» η Λεβάντε για την Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Λεβάντε έφυγε με το διπλό από τη Μαδρίτη κόντρα στην Ατλέτικο και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα

Μετά την ισοπαλία μεσοβδόμαδα της Λεβάντε, ήρθε και η νίκη, καθώς έφυγε με τη νίκη από το Wanda Metropolitano με 0-2 κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, για την 24η αγωνιστική της La Liga.

Πλέον η ομάδα του Σιμεόνε επέτρεψε στη Ρεάλ Μαδρίτης να μειώσει περισσότερο, έχοντας 6 βαθμούς διαφορά από την κορυφή και η Μπαρτσελόνα 9 βαθμούς, με αγώνα λιγότερο.

Ο Μοράλες άνοιξε το σκορ στο 30′, με σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Κοντογκμπιά, άλλαξε τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Όμπλακ.

Η Ατλέτικο πίεσε πολύ στην επανάληψη και έψαξε την ισοφάριση μέχρι την τελευταία φάση. Μέχρι και ο Όμπλακ προωθήθηκε για να διεκδικήσει κεφαλιά, αλλά στην αντεπίθεση λίγο πριν το φινάλε, ο Ντε Φρούτος είδε άδεια την εστία και πλάσαρε πίσω από το κέντρο, σκοράροντας το 0-2.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Ερμόσο, Χιμένεθ (53’ Λεμάρ), Φελίπε, Λόντι, Κοντογκμπιά (61’ Τορέιρα), Κόκε (73’ Ντεμπελέ), Μάρκος Γιορέντε, Ζοάο Φέλιξ, Κορέα (61’ Σάντσεθ), Σουάρες

Λεβάντε: Κάρδενας, Πόστιγο, Ντουάρτε, Βέθο, Τόνιο (71’ Κλερκ), Ροτσίνα (62’ Ντε Φρούτος), Κόκε (71’ Σον), Ρομπέρ Πιέρ, Μπάρντι, Σέρχιο Λεόν (62’ Ντάνι Γκόμεθ), Μοράλες (78’ Βούκσεβιτς)

Έλτσε- Εϊμπάρ 1-0

Η Έλτσε πήρε το ντέρμπι παραμονής, καθώς νίκησε με 1-0 την Εϊμπάρ στο Μανουέλ Μαρτίνεθ Βαλέρο.

Ο αμυντικός της Έλτσε, Πέδρο Κάλβο, πέτυχε το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση που δεν είχε πολλές φάσεις. Ο 26χρονος Ισπανός πέτυχε το πρώτο φετινό γκολ και χάρισε τρεις σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα του, στη μάχη που δίνει για να κρατηθεί στη κατηγορία.