Καλή εμφάνιση και νίκη για την ΑΕΚ, προβληματίζει ο Απόλλων Σμύρνης

Ευκολότερα από το αναμενόμενο η ΑΕΚ νίκησε τον Απόλλωνα στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Η ΑΕΚ με ευκολία νίκησε τον Απόλλωνα Σμύρνης με 2-0 στο ΟΑΚΑ για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ και έδειξε ένα διαφορετικό πρόσωπο από αυτό που έδειχνε τελευταία. Αντιθέτως η Ελαφρά Ταξιαρχία συνέχισε την κακή εικόνα που έχει το τελευταίο διάστημα και είναι σαφές πως μεγάλο ρόλο έπαιξε η έλλειψη χρόνου στην προετοιμασία.

Τα γκολ της Ένωσης πέτυχε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ στο 7′ και στο 25′.

Ενδεικτικό της εικόνας του παιχνιδιού είναι οι τρεις τελικές τις “Ελαφράς Ταξιαρχίας” μετά το 80ό λεπτό έναντι έναντι της ΑΕΚ.

Το ματς

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήρθε στο 3′ από το γύρισμα του Αλμπάνη στην περιοχή και το σουτ του Μάνταλου που δεν βρήκε στόχο.

Η ΑΕΚ πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ. Πιο συγκεκριμένα, στο 7ο λεπτό ο Γκαρσία έκανε την προσπάθεια από τα δεξιά και αφότου άδειασε δύο παίχτες γύρισε προς τον Ιρανό φορ που πλάσαρε σε κενή εστία.

Στο 12′ η προσπάθεια του Αλμπάνη από τα αριστερά κατέληξε στην αγκαλιά του Βέρχουλστ.

Στην συνέχεια η Ένωση ηρέμησε λίγο τον ρυθμό του παιχνιδιού και για ένα δεκάλεπτο είχε απλά την κατοχή της μπάλας.

Μια ενέργεια ήταν ικανή να ηρεμήσει την ΑΕΚ και ήρθε στο 25′. Ο Ντατσένκο έκανε την σέντρα από τα δεξιά, η άμυνα απομάκρυνε πάνω στον Αλμπάνη, αυτός έκανε γυριστό άουτ στην κίνηση η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και ο επερχόμενος Ανσαριφάρντ σκόραρε για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση.

Στο 33′ ο Βέρχουλστ αναγκάστηκε σε μία εξαιρετική επέμβαση στο φαλτσαριστό σουτ του Μάνταλου εντός περιοχής που έδιωξε σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ δεν αρκέστηκε σε αυτό και στο 36′ είχε χαμένο τετ α τετ με τον Σιμάνσκι που βρέθηκε απέναντι από την εστία του Απόλλωνα αλλά η λόμπα που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

Στο 47′ ο Λιβάι έκανε την κίνηση από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή, έβγαλε προς τα έξω στον Μάνταλο αλλά το πλασέ του αρχηγού της ΑΕΚ ήταν αδύναμο και μάζεψε εύκολα ο κίπερ του Απόλλωνα.

Η Ένωση δημιούργησε μια καλή στιγμή στο 59′ με την λόμπα του Μάνταλου και την κεφαλιά του Σάκχοφ που έφυγε άουτ από πλεονεκτική θέση.

Ο Απόλλων απείλησε δύο φορές μέσα σε ένα λεπτό. Στο 81′ ο Ντομίνγκες πήρε την μπάλα μετά την προσπάθεια του Φερνάντεθ και από δύσκολη θέση δεν βρήκε εστία ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Κολ ένα λεπτό αργότερα ενώ στο 85′ και πάλι ο στόπερ της Ελαφράς Ταξιαρχίας σούταρε μετά από κόρνερ πάνω στα σώματα.

Σκόρερ: Ανσαριφάρντ 7′, 25′

Κάρτες: Ντατσένκο 53′, Γκαρσία 84′ – Λαγός 44′, Ιωαννίδης 92′

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Νταντσένκο, Λάτσι, Σβάρνας, Λόπες, Σάκχοφ, Σιμάνσκι, Μάνταλος (67′ Μαχαίρας), Αλμπάνης (78′ Νεντελτσεάρου), Γκαρσία, Ανσαριφάρντ

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Κάλισιρ (46′ Τσαμπούρης), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπρούσιτς (64′ Φατιόν), Χουχούμης, Κολ, Λαγός (64′ Φερνάντεθ), Σλίβκα (46′ Μουνιέ), Ντάουντα (79′ Μπεντινέλι), Ιωαννίδης