Κανείς δεν “Χ”άρηκε…

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχτηκαν Βαλένθια και Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Μεστάγια», στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής της La Liga.

Η Ατλετικο ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ με τον Γιορέντε μόλις στο 15′ με σουτ μέσα από την περιοχή. Μετά το γκολ οι “νυχτερίδες” έψαχναν τους χώρους, ώστε να ισοφαρίσουν και τελικά το κατάφεραν στο 40′ με τον Παπουλίστα με κεφάλια σε άδειο τέρμα για το 1-1.

Οι πανηγυρισμοί κράτησαν λίγο για την Βαλένθια, αφού τρία λεπτά αργότερα (43′) ο Τομας πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ, έξω απο την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία για το 1-2.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Κοντογκμπιά στο 59′ έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα στο 2-2. Οι “ροχιμπλανκος” προσπαθούσαν να επικρατήσουν και είχαν αρκετές ευκαιρίες με τον Τομας και τον Μοράτα να γίνονται αρκετά επικίνδυνοι.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Ατλέτικο έφτασε τους 40 ενώ η Βαλένθια τους 38 βαθμούς και την έκτη θέση, απέχοντας δύο βαθμούς από τους Ροχιμπλάνκος, οι οποίοι ναι μεν παραμένουν τέταρτοι, αλλά με μόλις έναν βαθμό περισσότερο από την Σεβίλλη.

Βαλενθια: Ντομένεκ, Βας, Παουλίστα, Μανγκαλά, Γκαγιά, Τόρες, Παρέχο, Κοντογκμπιά, Σολέρ(80′ Τσερίσεφ), Γκουέδες(60′ Γκαμεϊρο), Γκόμες

Ατλετικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Λόντι(53′ Βερσάλικο), Φελίπε, Σάβιτς, Αρίας(66′ Μοράτα), Σαούλ, Κόκε(77′ Καράσκο), Περτέι, Γιορέντε, Κορέα, Βιτόλο