Ξανά χωρίς σκορ Γουλβς και Λέστερ

Για την 26η αγωνιστική της Premier League, Γουλβς και Λέστερ έμειναν στο 0-0 για δεύτερη φορά φέτος στα μεταξύ τους παιχνίδια για το πρωτάθλημα.

Ένα ματς που θα ξεχαστεί εύκολα και θα είναι αφορμή, ξανά, για συζητήσεις σχετικά με την χρησιμότητα του VAR. Οι δύο επιθέσεις δεν μπορούσαν να διασπάσουν τις αντίπαλες άμυνες και αρκέστηκαν σε ευκαιρίες από γεμίσματα και στημένες μπάλες.

Από την μία, η Γουλβς έμεινε στην 7η θέση με 36 βαθμούς και έχασε την ευκαιρία να ανέβει προσωρινά στη 5η θέση, σε ισοβαθμία με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Από την άλλη, η Λέστερ έμεινε, επίσης, στην 3η θέση με 50 βαθμούς, ένα λιγότερο από την 2η Μάντσεστερ Σίτι.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, αλλά επισκιάστηκε για ακόμα μία φορά από το VAR και ακόμα ένα ακυρωθέν γκολ που δεν φαίνεται δια γυμνού οφθαλμού. Τα πρώτα λεπτά του 45λεπτου ήταν μοιρασμένα, αλλά όσο πέρναγε η ώρα, η Γουλβς ανέβαζε ρυθμούς και δημιουργούσε πιο επικίνδυνες καταστάσεις. Μπορεί να μην είχε την κατοχή (33%), αλλά ήταν η πιο επικίνδυνη ομάδα του πρώτου 45λεπτου.

Ο Πατρίσιο έκανε την πρώτη επέμβαση του αγώνα στο 10’ σε σουτ του Τίλεμανς.

Στο επόμενο λεπτό (11’), ο Σμάιχελ χρειάστηκε να επέμβει, επίσης σε προσπάθεια του Χότα μετά από ωραία κίνηση του Νέτο, που ξεπέρασε τον Σογιουντσού.

Η κεφαλιά του Σογιουντσού στο 23’ κατέληξε στην αγκαλιά του Σμάιχελ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάντισον.

Ο Χιμένεζ έχασε σημαντική ευκαιρία για την κλάση του καθώς βρέθηκε μόνος στο όριο της μικρής περιοχής μετά από συστημένη σέντρα του Χότα. Η κεφαλιά του από ευνοϊκή θέση πέρασε άουτ, μακριά από την εστία του Σμάιχελ.

Ο Μπολί έδωσε το προβάδισμα στους “Λύκους” στο 44’, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ, σε ακόμα μία οριακή φάση εκατοστών. Το κόρνερ των γηπεδούχων παίχτηκε με πάσα, Χότα και Νέτο έπαιξαν το ένα δύο και ο πρώτος σέντραρε. Ο Ντόχερτι πήρε την πρώτη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Μπολί στη μικρή περιοχή νίκησε τους πάντες. Αλλά, το VAR επέμβει και βρήκε ότι το παπούτσι του Χότα ήταν, για εκατοστά, οφσάιντ στην κοντινή πάσα των δύο Πορτογάλων.

Το δεύτερο μέρος κύλησε με ελάχιστες φάσεις και χωρίς κάποιο γκολ. Η Γουλβς είχε την υπεροχή των κινήσεων, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της Λέστερ. Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν και δεν χάρισαν το θέαμα, όπως η αναμέτρηση των δύο ομάδων στην πρώτη αγωνιστική (0-0).

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 76’ μετά την δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο Τσάντουρι για ένα μαρκάρισμα στο κέντρο, τελείως αχρείαστο.

Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στη συμπλήρωση των 90 λεπτών με τον Χιμένεζ να στέλνει ξανά άουτ τη μπάλα από ευνοϊκή θέση στο όριο της μικρής περιοχής μετά από κόρνερ.

Στο 90+4’ ο Μουτίνιο βρήκε στα δεξιά τον Τραορέ, αυτός έκοψε στην περιοχή περνώντας τον Τσίλγουελ, αλλά ο Σμάιχελ τον σταμάτησε.

Κίτρινες: Μάντισον (36’), Νέβες (45+1’), Τσάντουρι (51’, 76’), Ντεντόνκερ (55’), Τσίλγουελ (88’)

Κόκκινη: Τσάντουρι

Γουλβς (Σάντο): Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Ντεντόνκερ, Γιόνι, Σάις, Νέβες (81’ Μουτίνιο), Ντόχερτι, Χότα (78’ Ποντένσε), Νέτο (63’ Τραορέ), Χιμένεζ

Λέστερ (Ρότζερς): Σμάιχελ, Τσίλγουελ, Σογιουντσού, Έβανς, Περέιρα, Τσάντουρι, Μπαρνς (90+3’ Μόργκαν), Μάντισον, Τίλεμανς (75’ Πράετ), Πέρεθ (69’ Αλμπράιτον), Βάρντι