Κανείς δεν σταματά αυτή την Μπάγερν Μονάχου!

“Διέλυσε” στην Αυστρία τη Σάλτσμπουργκ η Μπάγερν Μονάχου που δείχνει να μην έχει αντίπαλο!

Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε με το συγκλονιστικό 2-6, περνώντας με μεγάλη άνεση το εμπόδιο της Σάλτσμπουργκ στο Ρεντ Μπουλ Αρένα, για την 3η αγωνιστική του πρώτου ομίλου στο Champions League.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης διατηρούν την πρωτιά στον όμιλο τους και μετά την ισοπαλία της Ατλέτικο Μαδρίτης με την Λοκομοτίβ Μόσχας, οι Βαυαροί ξέφυγαν στους 5 βαθμούς από τη δεύτερη θέση.

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου που είχε τα πάντα. Φάσεις, δοκάρια, πέναλτι, αυτογκόλ και συνολικά οκτώ γκολ. Η αυστριακή ομάδα πάλεψε και διατήρησε το 2-2 μέχρι το 79ο λεπτό, όμως λύγισε τα τελευταία δέκα λεπτά, μπροστά στην αρμάδα του Φλικ.

Τα τέρματα των φιλοξενούμενων πέτυχαν οι Λεβαντόφσκι (21΄πεν.,88΄),  Κρίστενσεν (44΄αυτ.), Μπόατενγκ (79′), Σανέ (83′, Ερναντέζ (90+3′), ενώ για τους Αυστριακούς τα σημείωσαν ο Μπερίσα (4′) και ο Οκουγκάουα (66′).

Η Σάλτσμπουργκ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, πετυχαίνοντας το 1-0 μόλις στο 4ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Μπερίσα βρήκε χώρο μέσα στην μεγάλη περιοχή και κατάφερε να κερδίσει τον Μάνουελ Νόιερ, ανοίγοντας το σκορ από πολύ νωρίς.

Στο 12′ λεπτό το τάκλιν του Σζομποσλάι μέσα στην περιοχή, φάνηκε σκληρό στο “γυμνό μάτι” και ο διαιτητής του αγώνα έδωσε πέναλτι για τους ”Βαυαρούς”. Το VAR ωστόσο είχε άλλη άποψη,και ο διαιτητής πήρε πίσω την αρχική του απόφαση.

Μόλις τέσσερα λεπτά μετά, ο Γκνάμπρι βρήκε δίχτυαμ αλλά ο βοηθός διαιτητή σήκωσε το σημαιάκι του, χρεώνοντας τους φιλοξενούμενους με οφσάιντ.

Στο 17′ λεπτό ο Άντρε Ραμάλιο ξεμαρκαρίστηκε υποδειγματικά και έπιασε μια πολύ καλή κεφαλιά, όμως ο συνήθης ύποπτος Μάνουελ Νόιερ απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 21′ λεπτό ο Μουέπου, ανέτρεψε τον Τόμας Μίλερ εντός της μεγάλης περιοχής, δίνοντας την ευκαιρία στη Μπάγερν να ισοφαρίσει. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λεβαντόφσκι ο οποίος έκανε με μεγάλη άνεση το 1-1.

Τρία λεπτά μετά, οι παίκτες της Σάλτσμπουργκ ζήτησαν πέναλτι μετά από υποψία χεριού εντός της μεγάλης περιοχής, όμως ο διαιτητής άφησε το ματς να εξελιχθεί.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44′ λεπτό, ο Μίλερ μπήκε στην περιοχή από τα πλάγια και επιχειρώντας να βγάλει μια σέντρα, βρήκε τον Κρίστενσεν στην κίνηση και έσπρωξε τη μπάλα στο τέρμα της ομάδας του, κάνοντας το 1-2 για σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η δράση συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους και μόλις ένα λεπτό μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού, έχασαν τεράστια ευκαιρία. Ο Μουέπου σούταρε από απόσταση βολής, σημαδεύοντας το αριστερό ”παραθυράκι” του Νόιερ, όμως ο Γερμανός πορτιέρο έστειλε τη μπάλα κόρνερ, αποκρούοντας δύσκολα.

Οι ”Βαυαροί” είχαν ευκαιρία στο 59′ λεπτό, με τον Κίμιχ να βρίσκει το δεξί δοκάρι, μετά από ωραίο σουτ από τα όρια της περιοχής, ενώ μόλις 5 λεπτά μετά ο Κομάν είχε και εκείνος δοκάρι. Με ωραία εκτέλεση μέσα από την περιοχή, βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 66′ λεπτό ο Οκουγκάβα δέχτηκε μπαλιά ακριβείας μέσα στην μεγάλη περιοχή από τον Ραμάλιο και με ένα χαμήλο σουτ στην αριστερή γωνία ισοφάρισε το παιχνίδι.

Το 2-2 δεν διέρκησε πολύ, αφού στο 79′ λεπτό ο Κίμιχ εκτέλεσε κόρνερ και βρήκε στο ύψος του πέναλτι τον Μπόατενγκ ο οποίος με μια ωραία καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-3.

Στο 84′ λεπτό ο Σανέ βρέθηκε σε ξεκάθαρη θέση για γκολ μέσα στην περιοχή και το πέτυχε με μια πολύ ωραία εκτέλεση στην αριστερή γωνία του Στάνκοβιτς, κάνοντας το 2-4.

Η γερμανική αρμάδα του Φλικ δεν σταμάτησε εκεί όμως. Στο 88′ λεπτό ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι με κοντινή κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μαρτίνεθ, έκανε το 2-5, το οποίο δεν ήταν το τελικό σκορ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα και συγκεκριμένα στο 92′ λεπτό, ο Λούκας Ερνταντέζ πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, βρέθηκε σε καλή θέση και δοκίμασε ένα σουτ, το οποίο κόντραρε στα σώματα, μπέρδεψε τον Στάνκοβιτς και διαμόρφωσε το τελικό 2-6.

Σκόρερ: 4′ Μπερίσα, (21′,88′) Λεβαντόφσκι, 44′ Κρίστενσεν(αυτογκόλ), 66′ Οκουγκάβα, 79′ Μπόατενγκ, 83′ Σανέ, 90+2′ Ερνάντεζ

Κίτρινες: 23′ Παβάρ, 53′ Καμαρά, 68′ Γκνάμπρι, 85′ Μουέπου

Red Bull Σάλτσμπουργκ (Μαρς): Στάνκοβιτς, Νίσεν, Ραμάλιο, Βέμπερ, Ούλμερ, Μουέπου, Καμαρά, Γιουνούζοβιτς (65′ Οκουγκάβα), Μπερίσα (76′ Ονγκενέ), Σζομποσλάι, Κοιτά (65′ Οκαφόρ)

Μπάγερν Μονάχου (Φλικ): Νόιερ, Ερναντέζ, Αλάμπα, Μπόατενγκ, Παβάρ (74′ Σαρ), Κίμιχ, Τολισό (75′ Μαρτίνεθ), Γκνάμπρι (90+1′ Κόστα), Μιούλερ (90+1′ Μουσιάλα), Κομάν (75′ Σανέ), Λεβαντόφσκι