“Σβηστά” η Πόρτο, νίκησε άνετα τη Μαρσέιγ

Άνετη νίκη πήρε η Πόρτο επί της Μαρσέιγ στην Πορτογαλία, στο άλλο παιχνίδι του ομίλου του Ολυμπιακού

Η Πόρτο επικράτησε στο Ντραγκάο με σκορ 3-0 της Μαρσέιγ, για την 3η αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Champions League.

Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Μαρέγκα 4′, Ολιβέιρα 28′ και Λουίς Ντίας 69′. Χαμένο πέναλτι είχαν οι Γάλλοι με τον Παγιέτ.

Η ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας αποδείχτηκε κατώτερη των περιστάσεων και μοιραία βρίσκεται πλέον στον πάτο του ομίλου χωρίς κανέναν βαθμό. Από την άλλη η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο έχει κάνει πολύ καλές εμφανίσεις και ανέβηκε στην 2η θέση με 6 βαθμούς.

Στο άλλο ματς του ομίλου, ο Ολυμπιακός δέχτηκε την ήττα εκτός έδρας από τη Σίτι με 3-0. Αναλυτικά ο αγώνας εδώ.

Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, η Πόρτο άνοιξε το σκορ, όταν ο Χεσούς Κορόνα κέρδισε τις κόντρες, μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στον αμαρκάριστο Μαρένγκα, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της ομάδας του.

Στο 10′ ο Σαρ έκανε τάκλιν και ανέτρεψε τον Τοβέν μέσα στην περιοχή, κερδίζοντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παγιέτ, όμως αστόχησε, καθώς το σουτ του πήγε πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, οι “δράκοι” πήραν προβάδισμα με δύο τέρματα στο 28ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Σέρτζιο Ολιβέιρα που ανέλαβε ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα κάνοντας το 2-0.

Στο 50′ μετά από καλή σέντρα στην περιοχή της Μαρσέιγ, ο Ζαϊντού Σανουσί έκανε μια κεφαλιά όμως η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο.

Η Πόρτο έκανε το 3-0 στο 69′, ο Κορόνα έδωσε εξαιρετική πάσα στον Λουίς που με φοβερό συρτό σουτ νίκησε τον Μανταντά. Τίποτα άλλο αξιόλογο δεν έγινε από εκεί και έπειτα και το 3-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 32′ Ολιβέιρα, 36′ Τοβέν, 58′ Καμαρά, 64′ Αμαβί, 79′ Άλβαρo

Πόρτο: Μαρτσεσίν, Μανάφα, Μπεμπά, Σαρ, Σανουσί, Οτάβιο (88′ Ταρέμι), Ουρίμπε, Ολιβέιρα (88′ Γκρούχιτς), Κορόνα (85′ Βιέρα), Λουίς Ντίας (75′ Ναγκατζίμα), Μαρέγκα (88′ Μπάρο).

Μαρσέιγ: Μανταντά, Σάκαϊ, Άλβαρο, Καλέτα-Καρ, Αμαβί, Σανσόν (65′ Κουιζέν), Καμαρά (82′ Στρούμαν), Ρόνγκιερ, Παγιέτ (85′ Ενρίκε), Τοβέν (82′ Ακέ), Μπενεντέτο (77′ Ζερμέν).