Καρέ τερμάτων για Μπολόνια

Μια εύκολη επικράτηση με 4-1 είχε η Μπολόνια απέναντι στην Πάρμα, για την δεύτερη αγωνιστική της Serie A.

Στην έδρα της η Μπολόνια πήρε εύκολα τη νίκη με 4-1 απέναντι στην Πάρμα, για την 2η αγωνιστική της Serie A.

Τα τέρματα για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Όλσεν, Σοριάνο και Παλάσιο, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ερνάνι, ο οποίος είδε τον συμπαίκτη του Ιακαπόνε να αποβάλλεται.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν άνετα το πρώτο τους τρίποντο στην χρονιά (11η θέση) ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ξανά να κερδίσουν και πλέον είναι τελευταίοι.

Το πρώτο ημίχρονο έφερε τις διαμαρτυρίες τον γηπεδούχων για πέναλτι στο 11 λεπτό, καμία σημασία δεν είχε όμως αφού ο Σοριάνο έστειλε την μπάλα είς διπλούν, μια με το κεφάλι και μια με το πόδι. (16′, 30′).

Στην επανέναρξη, τα τέρματα για την Μπολόνια τριπλασίασε ο Όλσεν στο 56′, ενώ 11 λεπτά αργότερα ο Μπρούγκμαν έδωσε στον Ερνάνι για να μειώσει σε 3-1.

Το έργο της Πάρμα έγινε πιο δύσκολο, αφού ο Ιακαπόνε δέχτηκε την κόκκινη κάρτα στο 76. Το κουαρτέτο των γκολ έκλεισε ο Παλάσιο στο 90+1, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Μπολόνια: Μπάροου (Σανσόνε 80′), Ντανίλο, Ντε Σιλβέστερι, Χίκεϊ (Ντένσβιλ 80′), Παλάσιο (Σαταντέρ 90+2′), Πόλι (Μεντέλ 64′), Σούτεν, Σκορούψκι, Σκοβ Όλσεν (Ορσολίνι 90+2′), Σοριάνο, Τομιάσου

Πάρμα: Άλβες, Μπρούγκμαν (Γκράσι 81′), Νταμιάν, Ντέζι (Σιλιγκάρντι 58′), Ζερβίνιο (Σπροκάτι 69′), Ερνάνι, Ιακαπόνε, Καραμο (Αντοράντε 81′), Κούτσκα (Ντερμάκου 81′), Λαουρίνι, Σέπε